Pas nxënësve edhe fëmijët e ‘Zubeyde Hanim’ protestojnë përpara kryeministrisë

TIRANË- Ashtu sikurse edhe nxnëset e kolegjit, fëmijet e kopshteve së bashku me prindërit protestuan sot përpara Kryeministrisë. Vendimi i qeverisë për mbylljen e kolegjeve dhe kopshteve ka nxitur revoltën e tre ditëve protestë të nxënsve të kolegjit turk ‘Mehmet Akif’ e tashmë edhe të prindërve me fëmijët e vegjël të kopshtit “Zubeyde Hanim”. Proteta zgjati rreth 1 orë e 30 minuta përpara Kryeministrisë. 

Avokati i kopshtit turk e cilësoi vendimin e qeverisë si shkelje të ligjit dhe urdhër të padrejtë nga ministria e arsimit. Megjithatë, kreu i qeverisë Edi Rama së bashku me ministren e arsimit në daljet e tyre publike kanë theksuar se mbyllja e institucioneve arsimore vjen nga mos respektimi i ligjit.

Reagime kritike pati edhe nga opozita të cilët akuzuan se Shqipëria po përdoret si vasal i Presidentit turk, Erdogan.

1664439279_6eb2855ebad44409b1bc37a4872d349c.jpg

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:30
FOTOLAJM/ Fëmijët e kopshtit protestë së bashku me prindërit, vogëlushi ‘lë shenjën’ e tij te Kryeministria

1664440277_9fd57d103ebc4db9bf16d482aaeda3d6.jpg

Mbyllja e kopshteve ka detyruar që edhe vogëlushët të jenë protestues përpara kryeministrisë. Në shoqërinë e prindërve të tyre, fëmijët e vegjël në shenjë revolte kanë lënë gjurmët e tyre të Kryeministria.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • kosta: 29/09/2022 10:16

    mos perdorni femijet mor plera te turgutit

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Opozita akuzon Ramën për sulmin ndaj Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Dyshohet se u korruptuan nga një vend i Lindjes së Mesme, arrestohen 4 persona në Bruksel, mes tyre një ish deputet i Parlamentit Europian

Dyshohet se u korruptuan nga një vend i Lindjes së Mesme, arrestohen 4 persona në Bruksel, mes tyre një ish deputet i Parlamentit Europian