Për herë të parë në 78 vite, shqiptarët e Sanxhakut festojnë zyrtarisht Ditën e Flamurit!

Për herë të parë në 78 vite, shqiptarët e Sanxhakut festojnë zyrtarisht Ditën e Flamurit!

Për herë të parë pas 78-vitesh Sanxhaku i Novi Pazarit, një krahinë e cila ndodhet mes Malit të Zi dhe Serbisë, me një popullësi të madhe shqiptare, ka festuar zyrtarisht Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë.

‘Tabuja” u thye falë organizimit të Këshilli Kombëtar Shqiptar, me degëzim në Sanxhak, e cila drejtohet nga Amina Nuraj.

Pavarësisht popullsisë së shumtë shqiptare, deri më sot shprehja e atdhedashurisë në mënyrë të hapur për Shqipërinë, ka qënë e sforcuar dhe tejet e kufizuar, për shkak të presionit rë madh nga Serbia.

Fatmirësisht zëri shqiptar po faktorizohet dita ditës në këtë zonë duke bërë që politika esktremiste serbe të zbehet.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • SHQIPTARI: 28/11/2023 19:20

  Të LUMTË MOJ VAJZË TRIME, DHE PATRIOTE.

  Përgjigju
 • Shqipja: 28/11/2023 19:08

  URIME DHE JU ME PAVARESI TE SHPEJT

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

U shkarkua se nuk justifikoi të ardhurat për blerjen e një trualli, KPA rikthen në detyrë prokuroren Daniela Sulaj

U shkarkua se nuk justifikoi të ardhurat për blerjen e një trualli, KPA rikthen në detyrë prokuroren Daniela Sulaj