Sallatë me fasule të kuqe dhe ton nga zonja Vjollca

Sallatë me fasule të kuqe dhe ton

100 gr fasule të thata të kuqe  

100 gr oriz basmati

100 gr ton ( në kuti)

1/2 lëng limoni

2 lugë gjelle majdanoz I grirë

3 lugë gjelle vaj ulliri

kripë dhe 1/2  lugë kafe piper pikant

Përgatitja:

Fasulet: Vendosim në ujë për 4-5 orë dhe më pas I japim një valë, derdhim ujin dhe I vendosim për ti gatuar deri s të ziejnë. Po ashru dhe orizi dhe misrat duhet të jenë të gatuar. Pasi fasulet të jenë zjerë dhe ftohur I kullojmë dhe I vendosim në një task u do të shtojmë orizin, misrat, tonin të kulluar nga uji, lëngun e ½ limon dhe 2 lugë gjelle majdanoz I grirë dhe pak vaj ulliri, kripë, piper të kuq pikant. Vnedosim të gjithë përbërësit në tas dhe I përziejmë  me lugë dhe servirim sallatën të shoqëruar me I fetë limon.

D.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Habit aktivisti nga Kosova: Jam me Kroacinë, nuk i kuptoj kosovarët që harxhojnë pare dhe shqyejnë gurmazin për Shqipërinë

Habit aktivisti nga Kosova: Jam me Kroacinë, nuk i kuptoj kosovarët që harxhojnë pare dhe shqyejnë gurmazin për Shqipërinë