'S'ka më mjekë e infermierë', Shoqata e Infermierëve ngre alarmin: Po telefonohet kush ka dalë në pension për të plotësuar nevojat

'S'ka më mjekë e infermierë', Shoqata e Infermierëve ngre alarmin: Po telefonohet kush ka dalë në pension për të plotësuar nevojat

Foto ilustruese

Shoqata e infermierëve ka ngritur shqetësimin se në Shqipëri është krizë për personel shëndetësor pasi ka mungesa mjekësh dhe infermierësh. Përmes një reagimi në Facebook thotë se shumë spitale shtetërore, por edhe private nuk kanë mjekë apo infermierë specialist.

"Sikur të mos mjaftonte kjo ditët e fundit Ministria e Shëndetësisë për të plotësuar nevojat për staf në Qendrat Shëndetësore Verore po telefonon dhe po u kërkon mjekëve të dalë në pension të bëhen pjesë e këtyre shërbimeve.

Pse vallë kur ne ngremë shqetësime reale ato nxjerrin lloj lloj justifikimesh apo shpesh dhe duke përgënjeshtruar shifrat e deklaruara nga ne të largimeve masive nga Shqipëria të mjekëve dhe infermierëve dhe sot del zbuluar ky realitet ku Ministria për të mos dalë zbuluar që nuk ka mjek e infermier ju lutet stafit të dalë në pension për t'ju bashkuar për të shërbyer", shkruan Shoqata e Infermierëve.

Ndër të tjera ngre pyetjen se kur do të ndërgjegjësohen për të rregulluar politikat e punësimit dhe vlerësimit të stafit mjekësor para se Shqipëria të kthehet monopol i një grupi mjekësh.

"Mos vallë duhet t'i kthejë sytë Ministria nga vendet e tjera për të plotësuar nevojat për staf mjekësor në vend? Nuk keni parë gjë akoma...pasi tani është vonë për të ndaluar këtë hemoragji në Shëndetësi",shkruan Shoqata e Infermierëve.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Anna: 06/02/2023 17:14

  Që kur burri im u divorcua me mua për 2 vitet e fundit nuk kam mundur të jem vetvetja derisa një ditë pashë një postim se si mund ta ktheja burrin tim, atëherë pashë një dëshmi të ndarë nga Ruthie Makin. nga Greqia në lidhje me një magjistar të quajtur Dr.Wava kështu që unë kontaktova Ruthie Makin për të konfirmuar se si Dr.Wava e ndihmoi atë dhe ajo më sqaroi gjithçka, se si e ndihmoi atë dhe kjo më dha guximin të kontaktoja me Dr.Wava për ndihmë, Dr.Wava më siguroi se ditët e mia të pikëllimit do të mbarojnë brenda tri ditëve pasi ai të ketë mbaruar punën e tij. I ndoqa të gjitha udhëzimet e tij që më dha sepse kam besimin, besimin, shpresën dhe besimin tek ai. Me të vërtetë unë ju them sot se unë dhe burri im jemi përsëri bashkë dhe mund të them me krenari dhe të dëshmoj për botën për atë që Dr.Wava bëri për mua, ju mund ta kontaktoni atë sot përmes E-mail [email protected] ju gjithashtu mund të telefononi ose whatsapp/Viber +66992602953 nëse keni nevojë për ndihmën e tij. https://www.drwavaofspirituallovespells.com/

  Përgjigju
 • Lala: 01/07/2022 11:13

  Ikin see skan rrog te jetoj me dinjitet.nuk esht see ne gjerman behen pasanik por me rrogen e gjermanis jetoj me dinjotet pa kolcarje see cdar do haj per drek e dark dhe I ngelet moi 300 euro ne fund.

  Përgjigju
 • Atdheu: 01/07/2022 09:32

  Po nir kta ikin POR ka plot shqotaria staf.Thom per shqiptaret qe jetojne ne vendet rreth e rrotull Shqiprise, Mali zi, Kosova, Maqedonia. in e ata se edhe rrogar njesoj jane dhe per më teper ata jane shume patriote. Nuk jane si keta iksit e mergatave.

  Përgjigju
  • @Atdheu: 01/07/2022 10:33

   Para se te jeni Atdhe(k)ar i flakt,meso shkrim e kendim o rrot mulliri.

  • Joti: 01/07/2022 09:40

   Meso shqip o patriot i madh pastaj merru me gjeopolitike e patriotizem

 • Infermieri Gjermani: 01/07/2022 09:32

  Kriza e infermierve nuk eshte vetem ne Shqipëri, e njejta gjë ndodh kudo ITALI GJERMANI ZVICËR ANGLI dhe kudo ne Europen veriore, hapni sytë sa pa jua thithur gjithë personelin Mjek e Infermier këto vende, ndryshe vërtet nuk keni parë gjë akoma, do kërkoni nga bangladeshi por dhe ata nuk do ju vijnë, paguani në mënyrë dinjitoze mjekun dhe infermierin, mos e lini në mëshirë të fatit, Një ditë do ju duhen dhe skeni për ti gjetur më.

  Përgjigju
 • Mjeku: 01/07/2022 08:49

  Nuk te rri njeri me 300 apo 400 mije leke ne muaj e di sa paguhet mjeku dhe infermieri ne Gjermani zonja Manastirliu? E dini shume mire. Ku i keni cuar fondet qe OBSH ju ka dhene per shendetesine?

  Përgjigju
  • @Une: 01/07/2022 12:34

   O ti me emer Une qe po na ha shume mun ,po ke jetuar ti nje dite ne gjermani une pres koken,po ku e di ti o deledash cfar te drejtash ka nje mjek dhe nje infermier ne gjermani,ku e paske degjuar qe Shqiptarin e ofendokan,po me te ofenduar se ne vendin e tyre nuk ndjehen kurre mjeku dhe infermieri ne gjermani o barishtor qe po na tregon qe ne shqiperi nuk punokan e ne gjermani punojne,jo o jo o delenxhi/delenxhie ,punojne dhe ne shqiperi dhe shume biles,por ikin se ndjehen te neperkembur ne dinjitet dhe aftesi,ketu nuk po fus ate pjese hajduterie si ty ,sepse tipa si ju krahasoheni me mizen e mutit qe aty e ka kenaqsin me te madhe te rri ,ne maje te mutit.

  • Une: 01/07/2022 10:40

   Po taksa e di sa paguan mjeku dhe infermieri ne Gjermani? Po qirane, taksat e bashkise, faturat e te tjera e di sa paguhen ne Gjermani? Po racizmin dhe perbuzjen qe marrin ne Gjermani ka cmim? Nuk eshte cdo gje fushe me lule ne Gjermani. Ne shqiperi paga mesatare per nje infermier eshte rreth 500 euro ne muaj ndersa per nje mjek 800 deri ne 1 mij euro muaji varet. Problemi nuk eshte tek paga por tek injoranca dhe mendesia cinike qe po e mbyt shoqerine. Ne gjermani punojne dhe nuk bejne ze edhe kur ju thone perdite shqiptare muti, ndersa ne Shqiperi pordha e madhe nuk duan te punojne,vetem te vjedhin e te marrin lek nga populli. Nuk dine te flasin shumica jane analfabete. Lere me tu kerkosh pergjegjsi e profesionalizem.

  • Infermieri: 01/07/2022 10:36

   Ku i kan cuar fondet ?! I kane bler tanga e kane bredhur neper motele e hotele .... Mjer Shqiperia qe po braktiset .

  • @ Mjeku i ri: 01/07/2022 10:34

   E paske vizionin 10 per jeten o mjeku me rini te perjetshme..

  • adela: 01/07/2022 10:29

   CA PO THU MER MJEKU I RI? ku del 40000 tallesh ti. thote dhe teprojne, un po bej nga 2 pune e po mar goxha e prap sdel. shpi sblej dot dhe me kredi do e vuaj. 40000 dilt ene 1995 tani sdel per buk that

  • Mjeku i ri: 01/07/2022 09:56

   Me 400mij lek rri un por spo na thir kush.! Kush thot nuk dalin varet nqs je familjar edhe sdalin po per moshen time dalin e teprojn.!

 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit