Skandali i përgjimeve në Gjermani
 Merkel para Komisionit Hetimo

Skandali i përgjimeve në Gjermani<br /> Merkel para Komisionit Hetimo
Skandali i përgjimeve në Gjermani, ku shërbimi sekret gjerman ka ndimuar atë amerikan, nuk po e lë kancelaren Angela Merkel të bëj gjumin rehat. Për këtë skandal duket se Merkel do të dëshmojë para komisionit hetimor.

"Nëse parlamenti dhe komisioni hetimor e ftojnë kancelaren, atëherë ajo do të shkojë patjetër atje," tha zëdhënësi i qeverisë Steffen Seibert.

Në komentin e saj të parë publik mbi çështjen e shërbimeve të fshehta Merkeli i mori ato në mbrojtje. “Qeveria federale do të bëjë gjithçka për t'i mbështetur autoritetet për ruajtjen e sigurisë publike. Për këtë ato duhet të bashkëpunojnë edhe me agjencitë e tjera të shërbimeve sekrete - veçanërisht me NSA-në”, theksoi kancelarja gjermane.


Një javë më parë u bënë të njohura akuzat, sipas së cilave shërbimi sekret gjerman ka ndihmuar atë amerikan për rreth 11 vjet për përgjimin e kompanive dhe të politikanëve evropianë.

Ajo që i shqetëson më shumë politikanët gjerman janë nëse shërbimi serkret gjerman, i njohur ndryshe si BND-ja ka spiunuar sipërmarrjet europiane, duke i bërë kështu disa favore ekonomisë amerikane.  


Redaksia Online
(g.f/Shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’