Skoci/ Edinburgu heq mishin nga menutë e shkollave, këshilltari skocez: Duhet të arrijmë objektivat klimatike

Skoci/ Edinburgu heq mishin nga menutë e shkollave, këshilltari skocez: Duhet të arrijmë objektivat klimatike

Edinburg

Edinburgu është bërë kryeqyteti i parë evropian që angazhohet për një zhvendosje drejt dietave me bazë bimore duke hequr kështu mishin.

Këshilli i qytetit ka miratuar një traktatë të bazuar në ushqime bimore, i cili kërkon një lëvizje drejt dietave me më pak konsum të mishit dhe produkteve të qumështit.

Traktati ka bërë këtë zgjedhje për të ndikuar në trajtimin e ndryshimeve klimatike dhe kreu i këshillit është zotuar t'i shkruajë Ministrit të Parë duke kërkuar që qeveria skoceze të ndjekë shembullin.

Këshilltari skocez i Gjelbër Steve Burgess prezantoi iniciativën në këshill marsin e kaluar dhe u ra dakord që do të krijohej një vlerësim i ndikimit.

Raporti pranon se burimet ushqimore të pasura me proteina bimore dhe të ulëta në mish dhe qumësht janë zgjidhje e mundshme dhe për rrjedhojë, zhvendosja e konsumit drejt dietave me bazë bimore ka një potencial të madh zbutës".

“Në përgjithësi, shkenca është e qartë, konsumi i mishit dhe qumështit duhet të reduktohet për të arritur objektivat klimatike”, shton raporti i ndikimit, publikuar nga mediat e huaja.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë