Ylli Pata: A ka pasur Shqipëria Aleks Navalny-t e saj?

Ylli Pata: A ka pasur Shqipëria Aleks Navalny-t e saj?

Alxei Navalny

Historia e eleminimit të njeriut që mund t’i trondiste pushtetin Vladimir Putinit ka marrë sot kryeartikutjt e mediave kryesore në botë.

Disa thonë që nga vdekja e Navalnyt fitoi Perëndimi, por argumentet e tyre mbështeten thjesht në logjikën e akuzës ndaj regjimit të Kremlinit. Por duket qartë se i vetmi që fiton nga kjo fatkeqësi është thjesht Vladimit Putini. i cili e kishte Navalnyn një kundërshtar serioz dhe kurajoz për të kundërshtuar.

E Putin ju dha mesazh kundërshtarëve të tij se nuk ka burrë nëne që i kundërvihet atij.

Po historia e Aleks Navalnyt, nuk është e panjohur në Shqipëri. Të paktën në realitet, të gjithë ata që kanë tentuar të sfidojnë Sali Berishën, ose kanë qenë realisht sfidues, kanë pasur fatin e Navalnyt.

Të tjerët, nga kundërshtarë të çmendur janë kthyer në përkrahës të gëzuar të doktorit. Kemi të bëjmë me një situatë realisht interesante, mjaft interesante që ja vlen për studim.

Por përkrahësit e Berishës do të thonë, po mirë, kush janë kundërshtarët e Edi Ramës?

Kundërshtarët e Edi Ramës ende nuk kanë dalë, por paraardhësi i tij Fatos Nano, ka pasur mjaft kunndërshtar. Të cilët sot e kësaj dite gëzojnë shëndet e begati ekonomike të madhe siç janë Pandeli Majko e Ilir Meta.

Por nga ana tjetër, një nga kundërshtarët e Sali Berishës, Azem Hajdari nuk jeton më. U vra më 12 shtator 1998. Gramos Pashko ishte një tjetër figurë e fortë që mund të kundërshtonte Sali Berishën. Madje është epike fjalimi i Pashkos në takimin e PD-së, kur u përjashtua nga PD. Pas një periudhe militance me PAD në opozitë, dhe në qeverisje me PS-në si këshilltar i Fatos Nanos, profesor Pashko ju bashkua PD-së në vitin 2005, kur kjo forcë politike erdhi në pushtet.

Nuk kaloi asnjë vit, e humbi jetën në një aksident tragjik së bashku me të birin, E njëjta gjë ndodhi me Pjetër Arbnorin,  Ali Spahinë e Safet Zhulalin e shefin e SHIK, Bashkim Gazideden.

Natyrisht të ndjerët e fundit nuk ishin kundërshtarë të Berishës, mandje ishin të afërm të tij. Por humbja e jetës së tyre nga mjaft qarqe është komentuar si një logjikë jo krejt e natyrshme.

Fakt është se ne në Shqipëri kemi pasur Navalnyt tonë, pasi në ccdo rast janë vrarë në embirion çdo mundësi alternative politike. E kjo ka ndodhur natyrisht në diktaturën e Enver Hoxhës, por nuk se shpëtoi në kohën e postkomunizmit.

Eduard Selami, kryetari i PD-së, në vizitin 1995, kërkoi të bëhet kryeministër. E kërcënuan dhe u largua në SHBA i mbrojtur nga qeveria amerikane. U rikthye dy herë por nuk se përfitoi gjë. Sot jeton sërish jashtë vendit. i linçuar dhe i sulmuar dhe i papranuar nga militantët, zoti Selami sot është një alien politik.

Por kjo nuk ndodh vetëm në PD. Edhe në PS sot të dalë një kundërshtar, apo rival i Edi Ramës, nuk se e ka situatën grurë.

Megjithatë këto janë probleme partish, thelbi është përse nuk del një figurë sfiduese ndaj liderëve tradicionalë? Sepse sicc ka thënë Fatos Nano: në Shqipëri, dorëheqja, është baraz me kohëheqje. Të ikën koka. Ku është sot Dritan Prifti me që ra fjala?!/Tema

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Pokoloko: 01/03/2024 16:13

  Po sali ber..

  Përgjigju
 • Po mër po: 01/03/2024 08:26

  Duhet të ketë pasur disa Navalny por i zhdukte ai që valëviste flamujt e Amerikës me dy gishtat lart.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Pse mburoja izraelite është e aftë të përgjojë dronët iranianë! Avionët amerikanë dhe Britanisë së Madhe mbrojnë Jerusalemin

Pse mburoja izraelite është e aftë të përgjojë dronët iranianë! Avionët amerikanë dhe Britanisë së Madhe mbrojnë Jerusalemin