Meta jep propozimin e tij për zgjidhjen e krizës: Më 13 tetor zgjedhje vendore, të përgjithshme dhe për Presidentin /Video

Për presidentin Ilir Meta zgjidhja e krizës politike në vend është që në 13 tetor të zhvillohen zgjedhjet e përgjithshme  dhe ato presidenciale, tek të cilat do të marrë pjesë sërish. Në një konferencë për mediat që mbajti ditën e sotme, Meta sulmoi edhe ndërkombëtarët për të cilët tha se po tallen me Kushtetutën. Sipas Metës, ndërkombëtarët shohin vetëm gabimet e opozitës dhe jo të qeverisë. Një mesazh nga presidenti ishte edhe për miliarderin George Soros, për të cilin la të kuptohet se ka përgjegjësi për krizën në Shqipëri. Presidenti tha se nuk është i racës së Nikola Gruevskit, por i Avni Rustemit duke shtuar se është i aftë të bëjë gjithçka për demokracinë e vendit. Meta u pyet edhe nëse kjo deklaratë ishte një kërcënim i hapur për ndonjë atentat të mundshëm. "Lexojeni si të doni. Shqiptarët nuk pranojnë askënd që të instalojë tirani të vetën personale dhe askënd tjetër të imponojë tirani personale për çdo lloj interesi Shqipëria është anëtar i NATO-s, dhe do të jetë një vend anëtar i BE-së. Kjo rrugë funksionon vetëm me zgjedhje të lira. Jo me lobime", tha Meta.

Për presidentin Meta zgjedhjet e 30 qershorit ishin zgjedhje socialiste, dhe të vetmet që do kenë vlerë do të jenë ato të 13 tetorit.

Kujtojmë se prej kohësh Meta ka dalë kundër zgjedhjeve të 30 qershorit. Me 8 qershor Presidenti doli në një konferencë ku nxori edhe dekretin e tij për të anuluar zgjedhjet e 30 qershorit. Pas kësaj tensionet politike u shtuan, ndërsa presidenti nxori një tjetër dekret. Dekreti i Metës shkoi deri në Kolegjin Zgjedhor ku gjykatësit me vota unanime i hapën rrugën 30 qershorit. Ndërkohë vetëm tre ditë para zgjedhjeve lokale, kreu i shtetit, nxori një dekret tjetër ku kërkonte që data e zgjedhjeve të ishte 13 tetori.

Megjithatë qeveria u tregua e vendosur dhe zgjedhjet u kryen qetësisht më 30 qershor. Ndërsa për sa i përket presidentit, janë hedhur hapat e parë drejt shkarkimit të tij. Në parlament janë mbledhur 100 vota për një rezolutë ndaj presidentit të cilën më pas e çuan në Komisionin e Ligjeve. Pas shqyrtimeve të nevojshme pritet që të ngrihet një Komision Hetues që do të shqyrtojë nëse presidenti ka shkelur rëndë Kushtetutën nëse arrihet në këtë përfundim, do të ndiqen hapat e tjerë për shkarkimin e Presidentit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:17
Meta tregohet 'modest': Çdo vendim pozitiv për negociatat e keni prej meje

1562061939_metaa.jpg

Gjatë fjalës së tij, presidenti Ilir Meta deklaroi se ai ka meritat për çdo vendim pozitiv që është marrë në lidhje me negociatat për vendin tonë.

"Nuk kam dalë në ndonjë garë. unë mund të them që gjatë këtyre viteve, nëse Shqipëria ka një vendim pozitiv për negociatat e ka prej ish kreut të Kuvendit Meta i cili nuk lejoi reformë pa opozitën. Unë e them sot se mundësia që unë dhashë që Shqipëria të mos ndahet nga Maqedonia", tha Meta.

Ora 13:10
Procedurat e shkarkimit/ Meta: Do e fusë ai i dosjes së Dibrës presidentin në furrë, do e shkrijë

1562058911_meta26.jpg

Gjatë fjalës së tij, presidenti Ilir Meta thumboi kreun e Komisionit të Ligjeve duke thënë se ai duhet të ishte në hetim por tani merret me presidentin

"A do ta fusë ai dosjes së Dibrës presidentin në furrë, ta shkrijë, hajde. Në vend të hetohet ai që merret me zgjedhjet në Dibër, thotë do shkrijmë në furrë presidentin. Një farë të drejte ka Luli. Se edhe Bundestagu ka kërkuar që të hetohen krimet zgjedhore", tha Meta.

Ora 12:56
Meta thumbon Ramën: Nëse thellohet kriza, do nxjerrë kartelën dhe do na e lërë fajin ne

1562060206_meta48.jpg

Presidenti Ilir Meta gjatë deklaratës së tij, thumboi kreun e qeverisë duke thënë se nëse kriza do thellohet Rama do nxjerrë ndonjë kartelë do thotë fajin e keni ju.

"Nëse nuk zgjidhet kriza do thellohet më tepër. Përgjegjësinë e ka ai. Por ai thotë se nuk ka faj. Në fund do nxjerrë ndonjë kartelë shëndetësore e do të thotë çfarë faji kisha unë", tha Meta.

Ora 12:54
Meta zbulon SMS që i nisi Rama pasi opozita dogji mandatet: PS-së i dhashë vitet më të mira (VIDEO)

Presidenti Ilir Meta gjatë deklaratës së tij ka sjellë edhe njëherë në vëmendje vendimin e opozitës për të djegur mandatet. Meta tha se asokohe kreu i qeverisë i ka dërguar një mesazh, duke bërë publik edhe përmbajtjen e tij.

"Thotë ai që unë jam koka e shtabit të opozitës. Shqiptarët ta dinë se po të isha këtu opozita nuk do i digjte mandatet. Unë isha në Gjermani. Shpirti im e di, jo i Monikës, çfarë kam hequr për të shpëtuar LSI nga 17 maji.

Mesazhi- Lulit i kam shkruar në fund të 2017 se pas zgjedhjeve lokale nuk do hetë më kryetar partie ndërsa ty po të them se kur të mbarosh mandatin nuk do gjesh më gjurmë LSI-je.

Mua kur nuk më erdhi keq për PS që i dhashë vitet më të mira, nuk më vjen keq për LSI se e kam bërë për t'i dhënë një mundësi të rinjve të bëjnë një gjë më të mirë për Shgqipërinë. Qëllimi im është që të mos e lejoj Edin dhe ata që të mos lënë asnjë gjurmë LSI. Pas këtij mesazhi kam thënë opozita të bëjë një hap pas, qeveria 2

Opozita bëri hapin e gabuar dhe ky tha nuk i dorëzojnë mandatet, nxitoi për t'i zëvendësuar në mënyrërën më të paligjshme. Ky thotë se këta kanë frikë nga drejtësia ndërsa vetë nuk ka frikë se është drejtësia vetë", tha Meta.

Ora 12:34
'I thashë Ramës lëri lojërat nëse ke frikë nga Saliu', Meta tregon si zgjidhi mosmarrveshjen vite më parë


Presidenti Ilir Meta gjatë konferencës së tij për shtyp në disa momente hodhi sulme ndaj kryeministrit Rama. Ndër të tjera i i kujtoi Ramës edhe një moment kur ishte në një situatë të vështirë politike ku sipas presidentit ishte pikërisht ai që e kishte zgjidhur.

Presidenti tregoi se sipas tij Rama, nuk ka guxuar për atë krizë , ndërsa përballë kishte Sali Berishën.

Përpjekje për ndërmjetësim ka pasur nga njerëz serioz dhe të përgjegjshëm që nuk duan që Shqipëria të ndahet nga Maqedonia. Precedentët me zgjedhjet i ka krijuar vetë Edi dhe atë krizë e kam zgjidhur unë. Kisha dhënë fjalën tek ambasadori gjerman, i thashë Ramës lëri lojërat nëse ke frikë nga Saliu bëhem unë kryetar bashkie ti bëhu kryeministër. I kam thënë lërja KQZ, Saliut se prapë do fitojmë. Tani nuk e di kush fiton Luli, Edi apo kushdo tjetër, unë nuk dua të humbasë më Shqipëria për lojëra politikanësh dhe lojëra ambasadash. Ne duhet të jemi shembull për Kosovën e të tjera vendi. Jemi bërë gazi i botës”,- shtoi ai.

Ora 12:30
Meta sulmoi hapur ndërkombëtarët: Qesharakë, ngatërrestar, intrigantë, lojë ambasadash, u tallën... (E plotë)


Presidenti Meta ishte shumë i ashpër me ndërkombëtarët në konferencën e sotme për shtyp. 'Qesharakë, ngatërrestar, lojë ambasadash. Këto ishin disa nga fjalët me të cilat kreu i shtetit shqiptar sulmoi diplomatët e huaj në Shqipëri. Gjatë fjalës së tij, ai tregoi edhe disa prapaskena nga korridoret e politikës shqiptare në vite. Duke iu referuar Ramës, Meta tha se 'Në qoftë se do prapë takim me prindër me Presidentin e Republikës, le t’i marrë ata amerikanët, europianët që nuk e lënë, të bëjnë një zgjidhje, të bëjnë një marrëveshje, t’i japin drejtim krizës'.

"Ftoj edhe përfaqësuesit e huaj të mos bëhen qesharakë, sepse ne kemi dhjetë vite që jemi vend i NATO-s! Të mos tallen me Kushtetutën tonë! U tallën njëherë në vitin 2008 me Kushtetutën tonë apo e keni harruar? Kur i mbanin ison Edit dhe Doktorit që përmbysën Kushtetutën tonë apo e keni harruar? Një nga ata ambasador, i cili i mbante ison atëhere është prapë ambasador këtu. Ai diskuton për dekretin e Presidentit të Republikës! Ai diskuton për hallin e Idajetit! Ai diskuton edhe për Opozitën e Re të Unazës së Re e kështu me radhë.

Duhet të bëhemi popull dhe komb serioz! Duhet të jemi partnerë të denjë, konstruktivë me të huajt dhe duhet t’i zgjidhim çështjet vetë këtu, si burra shteti! Të heqim dorë nga “loja ambasadash”! Se kështu bënte “lojë ambasadash” edhe me reformën në drejtësi. A e mbani mend? Deri në fund! Dhe çdo përpjekje që bëja si kryetar i Parlamentit për konsensus, sepse konsensusi ishte aty, por ky nuk donte. Ishin bërë një tufë intrigantësh, vendas dhe ndërkombëtarë, ngatërruam edhe dynjanë, ngatërronte edhe Lulin, siç e mbani mend – e zgjidha! Për një minutë e zgjidha. E mbani mend? Apo e keni harruar? I thirra: – Hajdeni pak në zyrë këtu! U zgjidh! Kush nuk erdhi në takim? Vetëm Edi.

Ai në qoftë se do prapë takim me prindër me Presidentin e Republikës, le t’i marrë ata amerikanët, europianët që nuk e lënë, të bëjnë një zgjidhje, të bëjnë një marrëveshje, t’i japin drejtim krizës. Në qoftë se ata nuk vinë dot se unë nuk jam këtu, por janë diku tjetër, le të më thotë: ‘Të ikim në Amerikë’! Se mua vizën amerikane ma jep Edi s’kam nevojë nga ambasada. Ai ua jep, ai ua heq të gjithëve! Edhe atyre të Kolegjit Zgjedhor, edhe atyre që kanë këto hallet e vetting-ut, që duhet të marrin vendime në emër të shtetit të së drejtës, etj., etj.

Kur të dojë! Në Europë! Ku të dojë! Unë kam bërë çdo përpjekje, ta dinë shqiptarët që Shqipëria të mos bëhet një vend qesharak! As para se të bëhej reforma në drejtësi, – se nuk kishin farë arsye pse të bëheshin qesharakë, – edhe për zbatimin e reformës në drejtësi, e cila është një “Rama-formë”, sepse po të ishte zbatuar si reformë kushtetuese, që u miratua me konsensusin e të gjithëve, ne nuk do të ishim në këtë situatë. Cilët janë këtë ambasadorë, që kujtohen ditën e shtunë, një ditë para zgjedhjeve e thonë: Pas kësaj do ta bëjë Gjykata Kushtetuese…??!! Kush e prishi KED-në dhe shortin që u hodh në mënyrën më transparente kur unë isha Kryetar i Kuvendit?

A e mbani mend apo jo? Edi, sepse nuk i pëlqyen emrat që dolën nga kutia transparente, atje, përpara gjithë të tjerëve. Përdori një ambasador shumë të mirë, shumë të nderuar që nuk është më këtu, i cili për një javë pastaj i lutej Arta Dades – se e dinte që Artën unë e kisha pikë të dobët, – që ta prisja se e kishte gënjyer Edi dhe ia kishte futur fort. Mirëpo na iku një vit KED-ja në, sepse KED-ja është institucioni që bën rankimin e kandidatëve për në Gjykatën Kushtetuese.

Kush bëri lojë përsëri me KED-në kur Ilir Meta ishte President i Republikës dhe thirri drejtuesin e Delegacionit Europian këtu pikërisht për t’ia bërë të qartë që të mos përsëriteshin problemet që u përsëritën me KED-në edhe në dhjetor të vitit 2016 bashkë me EURALIUSI-n e të gjenin një zgjidhje bashkë me të gjitha institucionet e pavarura? Në mënyrë që ne të unifikonim kriteret, mbi të cilat propozoheshin anëtarët e KED-së e të mos kishim kontestime. Dhe interesante, pasi ramë dakord për çdo gjë, një ditë para, EURALIUS-i thotë: “Ne nuk vimë dot në takim, sepse kemi porosi politike.” Ta hetojë Bashkimi Europian nga ishte kjo porosi politike!

Unë letrat këtu i kam. Edhe me partnerët tanë të dashur amerikanë. Edhe me partnerët europianë. Dhe të shikojnë përse u kthye reforma në ‘Rama-formë’! ‘Rama-forma’ është një koloni e tiranisë personale të një regjenti të një fondacioni botëror. Shqiptarët nuk mund ta pranojnë këtë gjë, sepse Mujo Ulqinaku vërtet ishte një oficer i thjeshtë dhe i doli Italisë fashiste vetëm. Pse kujtoni se Mujo do të mundte Italinë?! Jo? Mujo Ulqinaku nderonte Lartmadhërinë. Prandaj shqiptarët çdo 7 prill nderojnë Mujon, nuk nderojnë Mbretin, pavarësisht nga punët e mira që Mbreti ka bërë për Shqipërinë, sepse historia nuk është ashtu siç u shkrua gjatë regjimit komunist" tha Meta.

Ora 12:14
Jam i racës së Avni Rustemit! Meta paralajmëron atentat? 'Lexojeni si të doni, nuk do lejojmë të instalohet tirania' (VIDEO)

Presidenti Ilir Meta tha se nuk është i racës së Nikola Gruevskit, por i racës së Avni Rustemit. Kjo deklaratë e tij, bashkuar edhe me disa kontekste të tjera shfaqur në konferencën për media, u përkthye në një kërcënim të hapur për atentat të mundshëm, referuar edhe historisë. U pyet edhe më konkretisht nga gazetarët nëse në mendjen e tij është ndonjë atentat, dhe Meta dha përgjigjen:

"Po jo moj, mos...Lexoni si të duash ti. Shqiptarët nuk pranojnë askënd që të instalojë tirani të vetën personale dhe askënd tjetër të imponojë tirani personale për çdo lloj interesi Shqipëria është anëtar i NATO-s, dhe do të jetë një vend anëtar i BE-së. Kjo rrugë funksionon vetëm me zgjedhje të lira. Jo me lobime".

Edhe më herët gjatë konferencës, Meta tha se sovraniteti mbrohet, madje shkoi deri në limitet e kërcënimit kur tha se është mirë që askush të mos e provojë kokëfortësinë e tij pasi ka gjithë shqiptarët me vete.

"Është mirë të mos e provojë askush kokëfortësinë time për mbrojtjen e interesave të Shqipërisë...është mirë. Nuk jam vetëm. Janë shumë shqiptarë me mua".

Ora 11:56
Meta: Si nuk i vjen turp këtyre ndërkombëtarëve që bëjnë gjithmonë opozitën me faj?!

"Që nga protesta e parë kam qenë në Mynih, kam bërë reagim menjëherë. Këtyre ndërkobmëtarëve si nuk i vjen turp që nuk thanë një fjalë po ky kryeministër si nuk bëri asgjë për opozitën që iku nga parlamenti? Si nuk e priti opozitën? Nuk e panë ata që nga mitingu i parë deri tek i parafundit, bëj këta miting në Tiranë, bëj ai në Berat. Mirë ata që janë në opozitë, po ky kryeministër nuk ka përgjegjësi ndaj dhjetra atyre njerëzve që paguajnë taksa? Përgjegjësia më e madhe është e qeverisë. Këta (ndërkobmëtarët) shikojnë vetëm gabimet e opozitës dhe jo të qeverisë. Unë e krijova mundësinë për dialog, përse nuk erdhi. Të thoshtë zoti president unë nuk iki nga karriga a ekryeminsitrit, ta shtyjmë këtë datë dhe të bëjmë zgjedhje lokale normale. E bëri ndonjëherë ai këtë gjë? JO! Më keni dëgjuar ndonjëherë të thëm unë "Rama Ik"? JO. Edhe mua më thoni tani për përgjegjësitë që kam unë? Unë po flas hapur, bëra gjithcka të ruaja qetësinë. Falenderoj drejtuesit e opozitës dhe përfaqësuesit ndërkombëtarë që bënë thirrjen e tyre për qetësi më 30 qershor. Parlamentin e ka socialist. Është vetëm një deputet që kritikon opozitën, Lefter Maliqi, të tjerë nuk ka. Ai vetëm presidentin nuk e merr dot dhe nuk ka për ta marrë ndonjëhërë. Dhe presidentin e FSHF-së vetëm..ka lënë ndonjë gjë tjetër pa marrë? Drejtësinë po komplet Ramafon, të gjithë të dalin në diell t'i bien dajres"

Ora 11:52
Meta sqaron kuptimin e PPPd dhe sulmon ndërkombëtarët (VIDEO)

Presidenti Ilir Meta foli gjatë konferencës për media për një strukturë të organizuar që e quajti PPPd kundër interesave të vendit me në krye kryeministrin Edi Rama.

Sqaroi para gazetarëve se çfarë kuptimi ka secila nga gërmat. Në mesin e tyre janë edhe ndërkombëtarët, ku Meta i sulmoi duke thënë se disa punojnë për interesa të kryeministrit Rama.

"Politikanët

Propaganda

Policia (Rrugët policeske që ndiqen për të shantazhuar sipërmarrës, gazetarë, opozitarë, qytetarë(

Diplomatët që kanë braktisur parimet perëndimore dhe raportojnë sipas qejfit të Ramës"

Ora 11:46
Meta: Nuk më nxjerr dot mua nipi i Spiro Kolekës anti-amerikan (VIDEO)

"Nuk më nxjerr dot mua nipi i Spiro Kolekës anti-amerikan. Po erdhi dita t'më heqë vizën amerikane nipi i Spiro Kolekës...Unë vizën nuk ja heq kurrë demokracisë, as që bëhet fjalë në këtë botë. Pse niseni nga ata që nisin SMS-të, ata të gruas së Balilit. Unë ambasadoren e SHBA-ve e kam takuar më vete, dy tre ditë para se të merrej ky vendim (dekreti i zgjedhjeve). E kam sqaruar, i kamë thënë keni ndonjë shqetësim nga ana ligjore? Jo. Faleminderit shumë, qëllimi është ky. Unë tani po përpiqem me të gjithë. Ne hall kryesor kemi të hyjmë për të velur negociatat në tetor me BE-në. Dhe këtë e kanë në dorë aktorët e BE-së. SHBA ka një politikë të qartë, që mbështet integrimin. Qëndrimet që mbajnë ata është e drejtë e tyre? Kush në këtë botë thotë që presidenti nuk mund të mbajë qëndrimet e veta?" 

Ora 11:40
'Kërcënimi' i Metës: Është mirë të mos e provojë askush kokëfortësinë time...është mirë

Presidenti Ilir Meta tha se do të bëjë çdo gjë për të mbrojtur interesat e Shqipërisë në zgjidhjen e krizës politike, duke shkuar deri në limitet e kërcënimit.

"Kjo krizë politike nuk e ndihmon Shqipërinë. Do bëj çdo gjë për të ruajtur atë që kemi fituar në 30 vjet. Është mirë të mos e provojë askush kokëfortësinë time për mbrojtjen e interesave të Shqipërisë...është mirë. Nuk jam vetëm. Janë shumë shqiptarë. Rrugë për në Korenë e Veriut Shqipëria nuk ka për të bërë. Po u thellua kriza, do rivendosen edhe vizat", tha Meta.

Ora 11:36
Meta thotë se 'shpirti i tij e di' (jo i Monikës) për vendimin e djegies së mandateve (VIDEO)

Presidenti Ilir Meta tha se po të ishte ai në krye të opozitës, siç akuzohet nga mazhoranca, atëherë PD-LSI dhe aleatët nuk do t'i kishin djegur mandatet e deputetëve dhe tashmë do të ishin në parlament. Por Meta tha se kur opozita mori këtë vendim ai ishte në Gjermani, duke thënë njëherësh se sa keq ndihej për këtë vendim të opozitës.

"Thotë ai që unë jam koka e shtabit të opozitës. Shqiptarët ta dinë se po të isha këtu opozita nuk do i digjte mandatet. Unë isha në Gjermani. Shpirti im e di, jo i Monikës, çfarë kam hequr për të shpëtuar LSI nga 17 maji", tha Meta.

Ora 11:28
Meta: Nuk më intereson Monika! Ajo i ka siguruar fëmijët, e ka një pallat tek Unaza e Re (VIDEO)

Kush ka propozime për zgjidhjen e krizës politike, Ilir Meta u shpreh se ësht ëi gatshëm t'i presë. Por kush ka ndërmend të lahet në pishinë, duke ju referuar Edi Ramës, do të jetë përgjegjës për thellimin e krizës. 

Do të bëjmë shtet, apo do të bëjmë cirk? - pyeti Presidenti - duke shtuar se tashmë është koha të bëhemi seriozë, dhe jo me çitjane, duke komentuar veshjen e kryeministrit Edi Rama gjatë votimeve më 30 qershor. "Nëse do bëjmë cirk, veshim nallane e çitjane", theksoi ai.

Meta tha se e pret kryeministrin në Presidencë në mënyrë që edhe ai të japë propozimet e tij për zgjidhjen e krizës. E ktheu debatin në personal kur tha se e ka gati përgjigjen nëse Rama i përmend bashkëshorten e tij, Monika Kryemadhin kryetaren e LSI-së.

"Nëse më thotë burri i Monikës do t'i them gruaja e Bilalit", tha Meta.

"Unë jam president, nuk më intereson Monika dhe askush tjetër. Monika falë firmës së Lulit dhe Edit si kryetar bashkie e ka një pallat tek Unaza e Re. I ka të sigurtë fëmijët Monika. Janë tërë ata njerëz që duan të ikin", u shpreh presidenti.  

Ora 11:25
Po flet si kryetar i opozitës? Përgjigjet Meta: Nëse Basha do më kishte dëgjuar, as 5% e shqiptarëve nuk do kishin votuar (VIDEO)

I pyetur nga gazetarët nëse po flet si kryetar i opozitës në kushtet kur kriza është mes opozitës dhe mazhorancës, Presidenti Ilir Meta tha se nuk është krizë politikë, por krizë e shtetit.

Por presidenti zbuloi se i ka dhënë këshilla liderit demokrat Lulzim Basha. që nëse ky i fundit do t'i kishte dëgjuar, as 5% e qytetarëve nuk do të kishin shkuar të votonin.

"Kjo është një krizë e shtetit të së drejtës. Kryetari i shteti është presidenti jo kreu i qeverisë. Presidenti ka përgjegjësi për pluralizmin politik dhe të bëjë më të mirën që shqiptarët të mos përplasen. Opozita ka axhendë Rama ik, unë e kam Rama reflekto. Opozita do zgjedhje të përgjithshme, të gjitha bashkë, ndërsa unë them se pa zgjedhje me standarde më të mira se ato që kishim nuk na çelen negociatat. Më duket absurd kushti që të hetohen ata të Dibrës. Ky është gabim. T'i kërkosh të hetojë veten. Dhe Bashës i kam thënë të mos i shmangin institucionet. Nëse do i dëgjonin këshillat e mia opozita që në vend të fishekzjarrëve të përdornin dajre as 5% s'do kishin shkuar të votojnë. Nuk i kërkoj Edit të japë dorëheqjen. Ne nuk kemi frikë nga populli. Ne nuk do asistojmë demokracinë se kemi frikë nga populli, nga vota", tha Meta.

Unë ja dhash idenë e dajreve, dhe ideja e dajreve funksionoi shumë mirë - u shpreh presidenti Meta duke ju referuar jo vetëm protestave paqësore që duheshin bërë, por edhe protestave simbolike me dajre qe opozita bëri ditën e zgjedhjeve më 30 qershor para disa qendrave të votimit.

Ora 11:20
Meta: Nuk jam i racës së Gruevskit, por i Avni Rustemit! Do vdes socialist dhe shqiptar (VIDEO)

Presidenti Ilir Meta e ka shpallur veten Avni Rustemi e Mic Sokoli, që do shpëtojë Shqipërinë nga Sorosi.

"Kam dy fjalë dhe për miliarderin e nderuar George Soros: Nuk e kam dëgjuar me vëmendje Viktor Orban-in në vitin 2000, në janar, kur unë po i flisja gjithë dashuri për Sorosin se me thënë të drejtën atëherë na ndihmoi në kohën e opozitës, se dhe ai është socialist në pikëpamje, dhe më tha: – Kini kujdes se nuk është dhe aq demokrat sa ç’duket dhe shpesh komploton kundër demokracisë!

Unë do t’i them zotit Soros, – I uroj jetë të gjatë! I uroj suksese edhe të birit, i cili vjen shpesh në Shqipëri dhe është i mirëpritur dhe këtu, që t’ia them edhe nga afër, meqë shkon shpesh në Kosovë, në Serbi. T’i gëzojë ato miliardat e veta! Shqipëria është vërtet një vend i vogël për për përmasat e tij, ndaj të vazhdojë të investojë në tregje të mëdha sepse Ilir Meta nuk është i racës së Gruevskit! Është President i Shqipërisë dhe do i dalë për zot Shqipërisë!

Është i racës së politikanit të tipit Avni Rustemi, edhe i disa shqiptarëve të tjerë si Mic Sokoli, Vojo Kushi, etj. Jam i gatshëm në çdo moment të bëj testin e shëndetit mendor dhe mbas kësaj krize duhet të vendosim në Kushtetutën e Shqipërisë, urgjentisht, testin e shëndetit mendor, për çdo politikan; për Presidentin, Kryeministrin, Kryetarin e Parlamentit, për të gjithë ministrat, drejtuesit e të gjithë institucioneve më të rëndësishme shtetërore dhe po kështu jam i gatshëm të bëj dhe testin e drogës. Patjetër! Ndërsa për testin e shqiptarit, e dinë ata që e kam bërë, dhe do ta bëj në çdo kohë. Tani të vimë tek kriza dhe tek situata aktuale. Duhet ta keni të qartë që këto ishin zgjedhje socialiste.

Dua t’i them të gjithë socialistëve në Shqipëri e kudo kudo ku janë se, nëse kam përmendur termin “socialiste” nuk e kam për ata si socialist, përkundrazi, sepse unë ndryshe nga Edi që ka pasur shumë pirueta, që nga partia “KISS” që bëri atëherë, edhe nga tentativat për nxjerrje jashtë ligjit të Partisë Socialiste e me radhë, unë kam qenë shumë konseguent në linjën time.

Ata e dinë që unë kam qenë gjithmonë eurosocialist, socialist, edhe sot që jam këtu, bindjet e mia të tilla janë, pavarësisht se në detyrën time nuk ndikohem nga kjo gjë. Dhe derisa të jetoj e derisa të vdes ashtu do të mbetem, socialist dhe social, por në radhë të parë shqiptar. Kam lindur dhe do të vdes shqiptar, nuk do të vdes shqipfolës", tha Meta.

Ora 11:12
Meta jep propozimin e tij për zgjidhjen e krizës: Më 13 tetor zgjedhje vendore, të përgjithshme dhe për Presidentin (VIDEO)

Presidenti Ilir Meta tha se 13 tetori nuk do të jetë datë vetëm për zgjedhjet vendore. 13 tetori do të jetë datë për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, por edhe për të bërë zgjedhjet për presidentin. Ai tha se ky është propozimi i tij për zgjidhjen e krizës politike që vijon edhe pas mbajtjes së zgjedhjeve vendore më 30 qershor.

Ai tha se do të kandidojë sërish për postin e presidentit në këto zgjedhje të 13 tetorit që ai propozon, dhe thotë se kryeministri Edi Rama mund të vë cilin kandidat të dëshirojë. "Kjo është rruga që e zgjidh këtë krizë", tha Meta në një konferencë për mediat.

"Më 13 tetor edhe zgjedhje të përgjithshme, edhe zgjedhje për Presidentin. Dhe unë do të kandidoj për president me këto kompetenca që janë, nuk kam asnjë shqetësim. Dhe Edi Rama dhe Kuvendi socialist që s’më duan mua, të vënë kandidat kë të dëshirojnë! Kjo është rruga që e zgjidh këtë krizë të tmerrshme të përfaqësimit të qytetarëve shqiptarë. Kjo është zgjidhja që unë jap dhe nuk është turp për mua si President i Republikës nëse populli shqiptar nuk më voton, që të shikoj punën time.

As për Edin, as për të gjithë të tjerët, sepse në fund fare edhe Churcilli fitoi luftën, por populli anglez nuk e votoi. Pastaj pasi të bëj pak pushim, e votoi sërish. Kështu është demokracia prandaj njerëzit shprehen, prandaj njerëzit duhet të kenë besim në votën e tyre. Dhe kjo është rruga e zgjidhjes së secilit vend. Ky ishte propozimi im. Në qoftë se ka ndonjë propozim zoti Rama, ta bëjë, kur të dojë! Në qoftë se ka ndonjë propozim ndonjë ambasadë që flet për dialog, por që nxit sherr në Shqipëri, le ta bëjë, ta dëgjojmë! Unë nuk pranoj asnjë propozim që dhunon parimet e shtetit të së drejtës në Shqipëri! E ftoj zotin Rama të tregohet serioz dhe i përgjegjshëm!", tha Meta.

Ora 11:10
Meta: Zgjedhjet janë më 13 tetor, dekretin tim e gjykon vetëm Kushtetuesja (VIDEO)

Presidenti Ilir Meta këmbënguli se zgjedhjet vendore do të mbahen më 13 tetor dhe se më 30 qershor u bënë vetëm votime socialiste. Gjatë konferencës për shtyp pas procesit të 30 qershorit, kreu i shtetit tha se dekretin e tij të fundit që caktoi datën 13 tetor për zgjedhjet vendore, nuk mund ta gjykojë Kolegji Zgjedhor, por vetëm Gjykata Kushtetuese e cila ende nuk është funksionale dhe pritet të krijohet në fund të korrikut.

"Ka vetëm një zgjidhje. T’i lerë ato “fitorjet”! Se ato “fitorjet” i pa e gjithë bota! Shikoni gjithë lajmet e kudo se është turp! Është skandal! As 10% nuk ka marrë. Le të mbushin kutitë tërë ditën me organizatën socialiste në KQZ, me Kolegjin socialist që tregoi se çfarë reforme në drejtësi po bën, apo si po e zbaton ai, – nga reformë e ka kthyer në “Rama-formë”, – që diskuton hallin e Idajetit dhe rrëzon dekretin e Presidentit. Këto janë gjëra të turpshme, skandaloze, që s’mund të ndodhin në një shtet të së drejtës, një shtet që do të anëtarësohet në Bashkimin Europian.

Për mua demokracia është e panegociueshme. Nuk e negocioj demokracinë me asnjë shqiptar, me asnjë ambasadë, me asnjë shtet dhe me të gjithë botën sepse nëse unë jam këtu ku jam dhe kam 30 vjet që populli shqiptar më ka votuar, më ka zgjedhur, më ka kërkuar të jap dorëheqje për zgjidhje krizash, e kështu me radhë, jam vetëm falë demokracisë. Pa demokracinë do isha një emigrant diku, pavarësisht se mund të isha shumë i suksesshëm, apo do të isha përsëri këtu, por nuk do të isha ky që jam që kam një detyrim, pavarësisht nga gabimet, nga të metat, nga çdo lloj marrëzie që mund të kem bërë, që t’i dal për zot vendit tim kur shikoj që të tjerët tallen me vendin tim.

Zgjedhjet janë në 13 tetor. Dekretin e Presidentit vetëm Gjykata Kushtetuese mund ta diskutojë. Pra, të gjitha këto pallavra, KQZ-rat, rezolutë e Kuvendit socialist, me opozitën e re të Unazës së Re, skandalit të Unazës së Re, – se ata që janë atje janë njerëz të ndershëm që kanë 200 ditë që protestojnë.

Edhe me Kolegjin socialist nuk ka dhe nuk ka njeri që mund ta vejë në diskutim këtë gjë. Duhet të jemi krejtësisht të qartë dhe do mbajnë përgjegjësi të gjithë ata që kanë shkelur ligjin! Megjithatë vendi kërkon një zgjidhje, por unë kam dhënë vazhdimisht zgjidhje. Kam bërë të gjithë përpjekjet e mia për çdo zgjidhje. Prapë, unë jap zgjidhjen time si President i Republikës në interes të gjithë shqiptarëve që duan të ushtrojnë të drejtën e tyre për të zgjedhur të gjithë drejtuesit dhe përfaqësuesit e tyre. Ata nuk patën mundësi të zgjidhnin për zgjedhjet e anuluara të 30 qershorit. Kjo është përgjegjësi e të dy palëve, por edhe disa të tjerëve që u përfshinë në këtë histori dhe lojë shqiptare kundër parimeve europiane dhe parimeve mbi të cilat qëndron Aleanca jonë e NATO-s dhe demokratike", - tha Meta.

Ora 11:07
Meta: Rama kthjellohu! Unë dhe ata me gjak shqiptari do e mbrojmë vendin (VIDEO)

Presidenti Ilir Meta tha se alternativa e tij për zgjidhjen e krizës ishte një axhendë ndryshe nga ajo e opozitë joparlamentare, që është Rama ik. Ajo ishte Rama relekto, që pas zgjedhjeve të 30 qershorit, sipas Metës është kthyer në Rama kthjellohu.

"Presidenti për muaj dhe javë të tëra i ka dërguar dhe i ka treguar rrugën e zgjidhjes kryeministrit, e cila nuk është rruga e zgjidhjes “Rama ik!”, siç kërkon Basha, Kryemadhi dhe Berisha, dhe populli opozitar, por është “Rama reflekto!”. Kjo ishte deri të shtunën në darkë.Tani kam një axhendë tjetër në këtë drejtim për zgjidhjen e krizës: “Edi thellohu”!

Thellohu se ky është atdheu i të gjithë shqiptarëve. Në rast se ti nuk je i pavarur të marrësh vendimet e duhura në interes të vendit dhe kombit tënd dhe qytetarëve të tu, unë dhe të gjithë shqiptarët e ndershëm, që kanë ende gjak shqiptari, do ta mbrojmë Shqipërinë nga të gjithë ata miliarderë që u duket Shqipëria një mizë lisi e mund të tallen si të duan me strukturat e tyre të “deep state-t” për “state capture". 

Unë kam hallin e 17-18 tetorit. E gjithë jeta ime përmblidhet në tri gjëra:

E para demokracia e panegociueshme. Dhe demokraci do të thotë që çdo qytetar të vendosë për të ardhmen e vet dhe të ketë besim te roli i vet në demokraci dhe për të ndikuar mbi vendimmarrjen dhe të gjithë të jenë të barabartë para ligjit.

E dyta: është integrimi europian i Shqipërisë. Unë kam dalë me studentët që donin Shqipërinë si e gjithë Europa. Unë kam shkuar në takim me Ramiz Alinë atje bashkë me ata të tjerët dhe mendonim se do të përfundonim në Spaç më shumë se sa do të ktheheshim fitimtarë të ‘Qyteti Studenti’.

Dhe po kështu, i gjithë angazhimi im është që e gjithë Shqipëria të jetë faktor stabiliteti në Ballkan dhe në miqësi me fqinjët. Kush e do Shqipërinë një koloni, që të pastrojë lekë, një koloni që të jetë bazë operacionale e krimit të organizuar ndërkombëtar, një “Kolumbi” në Europë, jo se nuk kemi nevojë! Boll e kanë një Kolumbi atje ku e kanë dhe shpresojmë që ajo të shpëtojë nga “Eskobarët” të cilët kanë ngelur atje! Dhe kush e do Shqipërinë si një vend që të krijojë probleme në Ballkan, mua më ka kundër!

Si President i Shqipërisë, por jo vetëm si president, por në radhë të parë si Ilir Meta", tha Meta.

Ora 11:06
Meta zbulon axhendën e nëndheshme të Ramës: 'Deep State' në Shqipëri (VIDEO)

Presidenti Ilir Meta foli për një grup të strukturuar që e quajti PPPd, sipas parimeve të Deep State, një shteti paralel, axhenda e nëndheshme e të cilit është komploti kundër qytetarëve. Në krye të këtij skenari sipas Metës ndodhet kryeministri Edi Rama.

"Kënaqësi e madhe të takohem me ju pas votimeve mjaft të sukseshme dhe paqësore socialiste. I përqafoj të gjithë shqiptarët që evituan një kurth dhe komplot të kurdisur prej kohësh për të ushqyer me çdo kusht dhe me çdo çmim përplasjen civile. Nuk është një kurth i ri. Është i hershëm. Është një komplot që nuk bazohet në parimet e demokracisë, as në vlerat e Bashkimit Europian dhe as të NATO-s, që siç tha Sekretari i Përgjithshëm Stoltenberg në Tiranë, ka në zemër demokracinë. Por bazohet në parimet e “deep state-t” (shtetit paralel) që synon një “total state capture” (kapje të plotë të shtetit) në Shqipëri. Jo vetëm në Shqipëri, por dhe në vende të tjera ku është prezent ky fenomen i rrezikshëm i shtetit paralel dhe axhendave të nëndheshme, është një komplot kundër demokracisë dhe sovranitetit të të gjithë qytetarëve që duan një demokraci të vërtetë europiane dhe perëndimore. Prej kohësh ua kam bërë të qartë zotit Basha, zonjës Kryemadhi, madje dhe mikut tim Doktorit që të jenë të kujdesshëm dhe të mos bien pre e provokimeve të një grupi të strukturuar PPPd! Tre P-të janë të mëdha që të mos dalim nga filozofia e mënyrës se si qeverisim dhe është edhe një “d” e vogël.  Është një grup i strukturuar që punon sipas parimeve të “deep state-t”, që synon “total capture state’ në Shqipëri, që kanë gjetur dhe njeriun e duhur për këtë çështje, i cili nuk vjen në takim me Presidentin, por lahet në pishinë, edhe pse Presidenti për muaj dhe javë të tëra i ka dërguar dhe i ka treguar rrugën e zgjidhjes", tha Meta.

Ora 10:21
Pak para konferencës Meta sinjalizon sërish: Krizë edhe më e rënduar kushtetuese

Presidenti Ilir Meta reagon sërish para nisjes së konferencës së paralajmëruar për në orën 11:00.Meta thotë se do sjellë vlerësime për votimet socialiste, por edhe për zgjidhjen e plotë të krizës.

"Të dashur miq, më ndiqni në ora 11:00 në konferencë shtypi live nga Presidenca, për vlerësimin e votimeve socialiste, por edhe për zgjidhjen e plotë të krizës edhe më të rënduar kushtetuese, institucionale, politike dhe të përfaqësimit në vend. I hapur për çdo pyetje!", shkruan Meta.

/d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket i drejtë vendimi për hapjen e listave dhe ndalimin e koalicioneve parazgjedhore?

Komento

Komente

 • www.youngtribune.com: 03/07/2019 10:04

  Ore president nuk na thate per vella vrasjen qe do ndodhte me 30 Qershor. Mos ndoshta doni ta krijoni ate me 13 Tetor

  Përgjigju
 • Gege Kosova: 03/07/2019 09:04

  Mos ia merrni per seroozisht,Nuk kishte kontroll as ne koke e as neduar e kembe.Ishte shenderrua ne budalla,Budallaiui nuk gjykohet.Ju Popull nuk jeni fajtore,sepse Ju nuk e zgjodhet Meten President, e zgjodhi Kuvendi te cilin sot e injoron Meta.Faleni o Popull,se nuk di çka bene!le te shkoje ne Shtepi,Pastaj drejtesia te merret me te.

  Përgjigju
 • Trnakop Kacijq: 03/07/2019 03:46

  Ky eshte turpi i nje shteti - te ben te skuqesh nga turpi i tij.

  Përgjigju
 • BiILALI: 03/07/2019 00:34

  Po i gjati nuk ka bere ciu ciu akoma sot...ehee keq puna...ngeli neper ambasada sot

  Përgjigju
 • Like: 02/07/2019 23:27

  Si stvjen marre me permend avni rrustemin krahason vedin me avni rrustemin po ty tqivi ropt gruja mor 200leksh mashkull sle gja pa i vjell shqipnis e po ban si filozof mor plehen njiri nuk ec shqipnija perpara me presidenta fallso qe dalin ntelevizor e sdijn ca flasin turp me i than kujt qe jam shqiptar me cfar presidentit kam... Vetem tshikohet biovrafia e presidentit edhe vet kuptojet ... Sasht shqipnija e jotja o mut

  Përgjigju
 • Shqip: 02/07/2019 23:19

  Vetem pergjigje nuk u dhe gazetareve. Ky post qe ti mban ka nje peshe te madhe. Me fal zoteri jeni ne vendin e gabuar. JU NUK PERFAQESONI SHQIPTARET POR DOKTRINEN E NDRYSHKUR TE NJE TE PANGOPURI dhe BABZITURI.Je I neveritshem..LARGOHU.

  Përgjigju
 • Burri Monikës: 02/07/2019 22:36

  Likja ka shkuar per l.sh bubi

  Përgjigju
 • Gruevski: 02/07/2019 18:55

  Digjo ti katunar mos e krruj kot se un i kaush akullore vodha ti e ke bo grop dhe do ikesh naten nga penxherja. Boj votimet me 13 po ndrro kushtetun me pare se nigjova qe presidentin ne shqipri e zgjedh parlamenti.

  Përgjigju
 • bjeshket: 02/07/2019 18:45

  ty te kane votuar shqiptaret e te kane besuar ne tere keto vite ne politike?! po e dime shume mire se si ti ke reshqitur e je bere klloun e maskara bashke deri sa ke aritur aty ku je. ja te te them dy fjale dhe mbaji mend e ishalla po e degjon cthone shqiptaret per ty: Shqiptaret ...po te gjithe ama (hiq ate gruan tende e llumin qe ke rotull) dhe te te shohin varur ne tel si si ato macet me shtate shpirtra qe denohen per zullumet qe kane bere, nuk do ngopen mjaftueshem duke te pare. Ti dhe te tere ata qe jane ne kete tallava alla shqiptarce, do ia ndjeni zerin mos u merzit ... je si nje lecke qe nuk meriton as per te fshire kepucet ... zoti Meta.

  Përgjigju
 • Likja: 02/07/2019 18:34

  Deri atehere ke kry pune ti me presidencen

  Përgjigju
 • 007: 02/07/2019 17:48

  HIQENI sa me parë këtë hijenë politike. TURP,TURP ,TURP .

  Përgjigju
 • Leshi: 02/07/2019 17:31

  O like floriri po flet ne tym se deri me 13 tetor vendos gjykata kushtetuese dhe vendimet do i zbatosh se sben ligjet i ben parlamenti ti je zbatues i ligjeve

  Përgjigju
 • Avni Rustemi / Vlora: 02/07/2019 17:18

  Mua ti te me rruash bithen degjove degjova thuaj.

  Përgjigju
 • Avni rustemi: 02/07/2019 17:12

  *mos mor i pafytyre. Mos me ul aq poshte

  Përgjigju
 • Ruju nga vinci: 02/07/2019 16:29

  Po si nuk te vjen turp mor kallcuk, jeni ba te tan per turp. Po si silleni me popullin si me ken deshem. Po ca shqiprie don ti, po edi, po basha, po gruja jote? Te ishte per shqipri do ishte zgjidh situata. Po ti ke hallin tan mor lepurush. Populli ju bojkotoi te tanve.

  Përgjigju
 • atdhetari: 02/07/2019 16:20

  Lilush o bibilush o kelysh berishe.Na çave trapin ke 4 muaj qe po ndez shqiperin. kujdes se po luajte me zjarin do digjesh e pervelohesh ti dhe berisha. te vajti frika ne palce nga amerikanet kur te thane se po pati dhune ne zgjedhje do shkateroheni o opozit muti.

  Përgjigju
 • Kledi: 02/07/2019 15:33

  Rama ne asnje menyre te mos bej pazare ne kurriz te popullit qe doli e votoi mes shum veshtirsish.Jam shum dakort qe me 13 tetor te zhvillohen zgjedhje presidenciale dhe te iki ky mut i qelbur.Te kapet pas fustanit te fallxhores e te dali rrugeve te Tiranes.Sa i perket zgjedhjeve tjera ato sapo u bene dhe tjerat do behen pas dy vitesh.Nuk shquhet per trimeri Skrapari mor idiot,vetem per raki esht njoh.

  Përgjigju
 • dulja: 02/07/2019 15:30

  mose e zere ne goje Avni Rustemin se ai qe burre jo hajdute Floriri leri budallalleqet se je bere gazi i botes

  Përgjigju
  • Burri I mones - Hajduti Like: 02/07/2019 16:59

   Ti ke gjak Hajduti, ti per interesat e tua e shite Shqiperine sa here te eshte dhene rasti, ti u bashkove me UDB - shin serbin Saleh te Vicidolet, e drodhe prape per pushtet u ktheve ne origjine dhe dridhesh si kamaleon vetem per perfitime, sa tek Saliu sa tek Rama sa tek Luli, truri te ka lene dhe po na i thua edhe vete, pallati eshte i joti gjithashtu jo vetem i Mones o burri Mones. Shqiperia eshte vetem shprehje per ty, hajduti ka per atdhe parane.

 • Nik: 02/07/2019 15:21

  Kshilloje gruan tane se edi esht ne majen e karrieres.

  Përgjigju
 • Chicago: 02/07/2019 15:21

  I lexoni keto qe ka thene presidenti ka pase qef te mare bashkine qe tju jepte nga nje pallat aty te LSI se ishte mesuar o zote cfare pralla do degjoni tani Rame te mendoj per popullin leri pazaret me meten bashen se e keni lodhe kete popull tani do decojn barsaletat e radhes keta i kane zhdukur dosjet etyre kur ishin ne pushtet dhe tani Rama PS flasin blanlaaaaaaaa faleminderit zoti meta per barsaletat boll

  Përgjigju
 • Qytetari i ndinjuar: 02/07/2019 13:58

  Ti zoteri je ne proces shkarkimi nga Organi me i Larte me votat e te cilit je aty ku je,dhe nuk ke moral ti te dalesh cdo dite duke sajuar dekrete e konferenca me shqiponjen qe ben neveritshem ne zyrate shtetit per te dhene zgjidhje,ky vend nuk ka nevoje per zgjidhjet e problemve qe sajohen e ngjizen ne zyren tende e te Sali Kriminelit,mbyll gojen zotrote ate bej se na cave b...en cdo dite.

  Përgjigju
 • idioti: 02/07/2019 13:53

  o like nuk do ikesh me zgjedhje shoku por me pranga ne dore !!do te te zbojne flori .degjenerim ne maksimum!!!as rrugeve nuk ke per te dale dot me .habitem qe te duket vetja i zgjuar dhe politikan .do te largohesh nga politika me zgjedhje kodosh eeee mirepo do largohesh me turp do te te perzene me shkelma o kokcep!!nje cop rrugac je asgje me shume.TURPEROVE NJE skrapar te tere legen

  Përgjigju
 • Blerta: 02/07/2019 13:49

  Zgjedhjet vendore u bene,ato parlamentare jan pas dy vitesh,ndersa un i sugjeroj Rames vetem zgjedhje presidenciale ne tetor.Ti je nje legen,ne sherbim te gruas dhe jo te popullit.Ti po na ben si i fort tani?Ik o pirdhu se nje cop legen skraparlli je....

  Përgjigju
 • Alek Shingo: 02/07/2019 13:42

  O Like o mi haleje. Me kujtove sot nje mi qe zuri babai im me cark (ne kohen e xhaxhit) dhe I hidhte uje te nxehte deri sa te ngordhte aty I zgerlaqur, I peshtire ne ate burgun e tij(te miut) I pashprese dhe I braktisur....

  Përgjigju
 • toni: 02/07/2019 13:22

  imagjino avni rustemin me bllok ne dore

  Përgjigju
 • Luto: 02/07/2019 13:20

  O ti je nji kokerr legenit i neveritshem Veq per nje gja i puth doren Edi Rams qe ju a futi sa krahu... Pleqni e keqe po ju vjen o i pa burr... Flet kot se askush s te beson as kriminelat tuj qe ke neper gjith qytetet e shqipris PLEH HAJDUT

  Përgjigju
 • Marius: 02/07/2019 13:06

  O Ilir plehra ! Sa here te ngec veza ne bythe o letyre president, ti ben “ patriotin” dhe diversion. Ti paske shqiptare me vete ?! O cope muti leri keto konferenca e kujdesu ti besh vetes ndonje pale breke llamarine se se shpejti ti ndyresire president do rendesh ne burg duke perzene sapunin ne banjo

  Përgjigju
 • : 02/07/2019 13:02

  Injorojeni mor kete sharlatan

  Përgjigju
 • Ridi: 02/07/2019 12:58

  Ti je i races esat toptani.Avni Restamit ti dhe soji jot i permendni vetem emrin por skeni as edhe nje gje te perbashket. Like do shkoshe ta takoshe esatin,po jane kohe te tjera.Vila e Rechit sapo e perfunduar eshte fiks per ty dhe sojin e sorollopin tend. Beju burre Like dite te arta ke perpara.

  Përgjigju
  • Lori: 03/07/2019 00:20

   Toptanet Jane Fis I nderuar o koqe katnari.

 • Cubi: 02/07/2019 12:49

  Po tregon se ti ke rreshqitur fare. Foli sovrani ,ti po deshe ndigjo po deshe vrit veten sic ke deklaruar. Do beje gjen me te mir te munshme. Shqiperia do te rehatohej. Sa i perket atentatit nuk ndyn njeri duart me ju funderrinat se ndyjn duart. Ju do jepni llogari sic e meritojn shqipetaret,Jo sic do ti e te na behesh hero.Po afron.Ben mir te strukesh e te mos ndjehesh fare,na jeni ber te neveritur.

  Përgjigju
 • emigranti: 02/07/2019 12:48

  Ti zoti president s'ke qene asnje here jo vetem socialist por edhe shqiptar.Je i races se Esat Toptanit.Thjesht nje hajdut dhe tradhetar i kombit shqiptar dhe si i tille hyre per se gjalli ne historine e Shqiperise.

  Përgjigju
 • Mondi: 02/07/2019 12:45

  Dalja juaj shkelqesi vetem irriton shqiptaret. Na ler te qete te punojme Zhduku te mos te te zhdukim ne Je per turp dhe I pa cipe

  Përgjigju
 • Alban: 02/07/2019 12:43

  Hajdut i ndyre

  Përgjigju
 • Shqiptar: 02/07/2019 12:38

  Burgu Like Floriri, burgu. Kjo eshte fjala qe te le pa gjume prej vitesh. Kete e di i madh dhe i vogel ne Shqiperine tone te rrjepur prej teje dhe bandes rende hajdute mor Shqiptar i kulluar me gjak hajduti.

  Përgjigju
 • Arben Metani: 02/07/2019 12:37

  Instalimin e Juntes Politike ne nje vend te NATO-os dhe vend kantidat per UE, nuk e pengon dot, dhe aq me teper te pretendoj Demokraci, nje njeri qe eshte i korruptuar dhe ka kontribuar ne cuarjen e vendit ne kete shkalle varferie qe eshte sot. Dhe ky je ti Z. President.

  Përgjigju
 • Like: 02/07/2019 12:32

  Ti je nje rrace muti qe na cave menderen,ti je turpi i kesaj politike,je nje intrigant e kryehajdut,je nje maskara dhe nje sherraxhi i pandreqshem,je nje monster qe te ha mune.

  Përgjigju
 • Emigrati: 02/07/2019 12:31

  RRAC HAJDUTI, KUR TE ZHDUKE NE SAME SHPEJT TI E BERISHA. JU 2 JENI KANSERI I SHQIPTAREVE

  Përgjigju
 • prangat: 02/07/2019 12:29

  arrestojeni sa me pare per tradheti ndaj kombit pleren antiamerikane!!

  Përgjigju
 • Blenard: 02/07/2019 12:22

  Uaaaaaaaaa ky patrioti im si avni rustemi shko mor kopil skrapallinjet jan burra dhe esnafer jo t tope hajdut si ti dhe shoku jot berisha na felliqe ne skrapar vjen ere e njerzeve te mire te bute e mbi te gjitha puntor po ti mor tope kush je?

  Përgjigju
 • Malok: 02/07/2019 12:21

  Sugjeroj te ngrihet urgjentisht SHERBIMI OBLIGATOR SANITAR

  Përgjigju
 • O derman: 02/07/2019 12:20

  Ky qenka rend fare.. Hajde leshko burr hajde.. Ja paska fajin Amerika ketij qe ka vjedhur edhe tani erdhi dita te jap llogaris.. Yyy turp i kombit shqiptar

  Përgjigju
 • lule: 02/07/2019 12:18

  A mund ti sqaroni shqiptaret si u bete kaq i pasur ...

  Përgjigju
 • Erdhikoha: 02/07/2019 12:18

  Tashme jane plotesuar te gjitha kushtet per krijimin e nje grupi te fshehte shqiptaresh qe e duan shqiperine si Isa Boletini me shoke ne menyre qe keto elementat anti-shqiptare ai Sali Berisha Ilir Meta Fatos Nano Munika Kryemodhja Edi Rama Lulush Basha se bashku me ato skilet e shoqatave greko-egjiptiane ne Shqiperi te eleminohen me metodat avantgarde te shikut tone famoz pa gjurme dhe pa varr.Perndryshe e ardhmja do jete me e erret sesa ngjyra e Mbeturinave Ushqimore Trupore per brezat qe po vine.

  Përgjigju
  • 136: 03/07/2019 02:47

   Erdhi Koha,ku dhe kur?

 • S.P.A.k se shpejti: 02/07/2019 12:15

  mereni kur*****ven e dergojeni lakuriq ne skrapar ta peshtyjne e ta baltosin te gjithe vendalijte e vete .

  Përgjigju
 • Koli: 02/07/2019 12:15

  E i shkreti, mos i besoni se po luan rolin e te semurit mendor qe ti shpetoje pasojave te veprimeve te veta! Ata qe e njohin e dine kush eshte dhelpra Ilir Meta! Me Avni Rustemin kercenon Ramen se do ta ekzekutoje me duart e veta! Ky burgun e ka pak!

  Përgjigju
 • Skrapari: 02/07/2019 12:13

  Te arrestohet ilir meta .. nuk duam te hapen negociatat as te futemi ne europ eshte gjith skrapari qe po qan nga gezimi kur do futet ne burg ky maskara qe prishi emrin e bukur skrapar .. i kerkoj ndjes te gjith shqiptareve ne emer te qytetit tim per sjelljen rrugacerore te presidentit ton maskara posht mafia luli meta.. rroft shqiperia.

  Përgjigju
 • Tironci: 02/07/2019 12:11

  O hajdut me ze e figure,nderkomtaret do ta fusin e çetesi e dashuri,duro edhe içik se te erdhi koha ti paguash te gjitha o presidenti me i ndyre i te gjith kohrave.

  Përgjigju
 • Mona: 02/07/2019 12:08

  Turp te te vij ty monster bashke me gruan rrugace qe ke,qe keni 6 muaj qe bete cmos per ta cuar kete vend ne perplasje civile per te shpetuar lekuren tende qe tashme eshte bere si sholla pa turp e pa cipe.

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 02/07/2019 12:08

  Opozita e sotme eshte e barabarte me zero

  Përgjigju
 • asolingo: 02/07/2019 12:08

  Fjalimi i "presidentit"eshte vetem nxitje per lufte civile,duhet shkarkuar menjehere nga posti qe ka.

  Përgjigju
 • kujtim lika: 02/07/2019 12:07

  SADO TE PERPELITESH DHE TE KERCENOSH O NJERIU ME I LIG,QE I KA BERE ME SHUME DEM SHQIPERISE,BURGUT NUK I SHPETON DOTE.

  Përgjigju
 • Daja Xhikja: 02/07/2019 12:04

  E paska humbur toruan krejt,qenka bere per spital, sa here e ke kthyer personale me Edi Ramen ke dale i humbur keq,je shume i lig per te bere qofte edhe nje gje te mire,prandaj qerohu nga atu ku rri e strukesh ti hileqar provincial.

  Përgjigju
 • asolingo: 02/07/2019 11:54

  Kuceder perpelitu dhe pakse te erdhi fundi.

  Përgjigju
 • Palo burre: 02/07/2019 11:54

  President qe flet per konflikt interesi qe nuk ka me gruan si kryetare partie dhe merret edhe me grate e te gjitheve. Arrogant , le nam.

  Përgjigju
 • Ben: 02/07/2019 11:49

  Hej,eshte rende, shume rende.Ju qeveritare,analiste,kolege,politikane thirrni ambulancen.Shpetoni Liken,qenka keq fare.

  Përgjigju
 • doni: 02/07/2019 11:47

  Ti mender te ha ate qe nuk thuhet,nervat tregoji ne familjen tende jo ne punet e Shtetit,do mbahesh mend gjate si nje dordolec president,nje sharlatan e kryehajdut.

  Përgjigju
 • Populli: 02/07/2019 11:46

  PALO BURRE JE . FAMILJE E DEGJENERUAR

  Përgjigju
 • Robi: 02/07/2019 11:29

  Seriozisht e ke ti?????I thashe, me tha, thame, thane!!!! Seriozisht nuk do ti t humbase Shqiperia??? Ti qe e fute ne nje krize edhe me te thelle??????Tmerr , mjere ne qe ju kemi ju te gjitheve….

  Përgjigju
 • Tarasi: 02/07/2019 11:20

  ARRESTOJENI KËTË PRESIDENT PLERE... KY PO KËRKON LUFTË CIVILE

  Përgjigju
 • toni: 02/07/2019 11:18

  hahaha,likje na nxori grupe ariqsore,imperializmi amerikan,dhe revizionizmi evropian

  Përgjigju
 • Samuel: 02/07/2019 11:18

  Intiligjensa jote si kryetare shteti eshte zéro ti nuk mbledh dot monen qe u shqye duke u qire sa me PD e sa me badigardet si lope. E jo te mbashe pergjesi per nje popull qe vuan prej 300 vjetesh nga ju moterqira

  Përgjigju
  • Dobronikari: 02/07/2019 12:19

   Po ti noku ke par ndonje skrapali qe si noket gruaja ere?

 • Hahahaa: 02/07/2019 11:15

  I ERDHI FUNDI KETIJ.... PASKA IK PER LESH.... PO I SHTRENGOHET LAKU NGA SHBA-te....

  Përgjigju
 • TRANGULLI HIDHËT REXHEP LEKA [ KEPI ]: 02/07/2019 10:58

  O ilir fundërrina hajdut . Ti po e kruan me Amerikën keq po do ta shofsh sa do të vlej lëkura jote e qelbur. Amerika s'ka pyt për burra 400 derhem burra e jo më për një lepur si ty. Mbi të gjitha ti je hajdut e intrigant e mos mir njohës o langaraq. Familje pler.

  Përgjigju
 • toni: 02/07/2019 10:54

  kush e pyet ty o mjere,,,ty as monika sta vare me,ka gjetur gomar tjeter

  Përgjigju
 • AltinTop: 02/07/2019 10:49

  Vetem SPAK-u do e zgjidhe kete krize...prandaj flasin kot keto neper konferenca...thjeshte duhet te presim ca dite...

  Përgjigju
  • lejda: 02/07/2019 13:25

   Gabimin me te madh e kane gazetaret qe shkojne e transmetojne live kete sharlatan, kete hajdut ordiner e nxites per vellavrasje Shqiptaresh. Burg vetem meriton ai dhe Monika e tij si trafikantet e droges dhe hajdutet me ordinere qe ka njohur politika shqiptare.

 • Flamur: 02/07/2019 10:38

  Ky Maskara u mudua bashk me fallxhoren e saliun e bashen te bejn lemsh vendin me lloj lloj menyrash dhe tani kerkon te tallet me popullin po ishte ky ilir meta qe ne kohen e monizmit sekretar rinis te ppsh po.a ishte ilir meta kryeminister po.a ishte ky pleh krytar kuvendi po .a ishte ky mut muti zevenskryeminister po dhe tani presidet po kush esht ky llum ilir muti ska len gje pa ber e pa vjedhur dhe bandat me te medhaja .me duket se ky e ka mbushur kupen dhe i plotson kriteret per burg

  Përgjigju
 • Free: 02/07/2019 10:32

  Ta dha mrom Monka dhe u inspirove ..... po rri bre koqke se je nga ata qe kur nuk flet dukesh tamam bur serioz.

  Përgjigju
 • Trnakop Kacija: 02/07/2019 10:19

  Kam une nje propozim me te mire - te mblidhet parlamenti (ata qe jane) dhe TI MENJEHERE TE SHKARKOHESH. E ke deshmuar pertej cdo dyshimi se TI NUK JE FAKTOR STABILITETI E UNITETI, perkundrazi TI JE ELEMENT DESTRUKTIV QE JE NE GJENDJE TE BESH GJITHQKA VETEM TE SHPETOSH LEKUREN TENDE DHE TE SODOMES QE KE PER GRUA/BURRE a si te duash.

  Përgjigju
 • xreport: 02/07/2019 10:15

  jo qeveri tranzitore, ju doni te fusni njeren kom me djeg shtetin

  Përgjigju
 • koki: 02/07/2019 10:03

  ZGJIDHJA E KRIZES ESHTE LARGIMI I ILIR FLORIRIT NGA AI POST. NE HISTORINE 30 VJECARE ESHTE PRESIDENTI ME I POLITIZUAR, I KORRUPTUAR DHE HAJDUT ORDINER.

  Përgjigju
 • tallava: 02/07/2019 09:59

  jashaaaa ahahaha kur ben si serioz edhe ky tipi me u myt ne luge me uje ahahaha.ta leroi gjatoshi o kok cep ahhahah jeni gallat e madhe

  Përgjigju
 • ERP: 02/07/2019 09:14

  Ti s’do kesh asnje rol per zgjidhje krize se je nje nga strumbullaret. Nese ti pranohesh per faktor do te thote qe cfare eshte bere deri tani eshte nul. I vetmi vend per ty eshte burgu. Hajdut dhe antishqiptar

  Përgjigju
  • Dada: 02/07/2019 12:15

   Perfundimisht ka ik per lesh.qenka shume rende ne piken e fundit e nxorri futyren qe donte destabilizim rrofte SHBA DHE BE. ne hale do shkoni

  • Arbëri: 02/07/2019 11:40

   Bravo...!!!

  • Abeba: 02/07/2019 10:33

   President karafjoz, ka zevendesuar estradat e kohes s'e Enverit

  • Shpata: 02/07/2019 10:17

   Koment i shkelqyer! Ja vlen per titull artikulli, te lumte! Se kuptoj si ka te çmendur qe i vene prapa ketij njeriu?×

Lajmi i fundit

John

'Pas vdekjes', premierë në teatrin në natyrë të Korçës