Zup shtëpie me qershi, ëmbëlsirë e shpejtë nga zonja Albana

Ëmbëlsirë me qershi

Përbërësit:

Baza, shtresa e parë:

 • 200 gr biskota
 • 100 gr gjalpë

Shtresa e kremit:

 • 500 ml qumësht
 • 5 lgj sheqer
 • 1 pako puding

Shtresa e sipërme:

 • Qershi
 • 4 lgj sheqer
 • 2 lgj niseshte
 • 3 gjethe hidershah
 • 2 gozhdë karafil

Përgatitja:

Fillimisht përgatisim bazën e ëmbëlsirës. Kalojmë biskotat në blender dhe i trazojmë me gjalpin e tretur. E vendosim brumin e biskotave në një tavë ëmbëlsirash duke e niveluar mirë. Përgatisim kremin duke vendosur në një tenxhere qumështin, sheqerin dhe pudingun. E trazojmë derisa kremi të lidhet, e lemë të ftohet pak dhe e vendosim mbi bazën e biskotave. Në një enë tjetër përgatisim reçelin e qershisë duke vendosur qershiat e lara, niseshten, hidërshan dhe ujë. E lëmë derisa reçeli të marrë valë dhe të fillojë të mpikset paksa. Pasi të jetë ftohur e shtojmë mbi kremin. Këtë ëmbëlsirë mund ta servirim dhe në tasa ose gota individuale.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Marsejë, Papa Françesku apel për mikpritje të refugjatëve: Ata që rrezikojnë jetën në det, nuk janë pushtues

Marsejë, Papa Françesku apel për mikpritje të refugjatëve: Ata që rrezikojnë jetën në det, nuk janë pushtues