Birjan me mish qingji e oriz dhe kadaif me rikota / Pjesa e dytë

4 Qershor 2019, 11:10

Receta e dytë: Kadaif me rikota

Përbërësit:

Shërbeti:

1 gotë sheqer

1e 1/2 gotë ujë

1 lugë gjelle lëng limoni

 

350 gr kadaif

170 gr gjalp

250 gr rikota

50 gr fruta të thata

Përgatitja:

Fillimisht përgatitet shërbeti. Vendosim përbërësit e shërbetit në tenxhere dhe i lëmë të valojnë për 5 minuta nga momenti i zierjes. Presim gjalpin dhe pasi të kemi bërë fije fije kadaifin e përziejmë me gjalpin. Ngrohim tiganin në temperaturë mesatare, shkrijmë 1 lugë kafe gjalp dhe përhapim në të gjithë tiganin gjysmën e kadaifit. Përhapim mbi të gjithë sipërfaqen rikotën duke e mbuluar atë me kadaifin e mbetur. Rregullojmë anët duke i dhënë formë rrumbullake. E ngjeshim lehtë me lugë druri dhe e lëmë të piqet për 5 minuta. Vendosim një pjatë mbi të dhe e kthejmë kadaifin. Para se të vendosim në tigan 1 lugë kafe gjalp, vendosim kadaifin e kthyer. E lëmë 5 minuta, gjithmonë në temperaturë mesatare. E shërbetosim në tigan të mxehtë dhe më pas e shërbejmë në një pjatë. Kaurdisim frutat e thata për 3 minuta dhe mbulojmë sipër kadaifin me rikota.

Programe të tjera

Shiko të gjitha