E braktisa prej dhunës,babai më dëboi nga shtëpia’/Nëna humbi dhe vajzën

11 Maj, 18:07

Një tjetër denoncim për dhunë në familje vjen në emisionin investigativ ’Pa Gjurmë’. Nëna e një vajze 7-vjeçare merr guximin të rrëfejë historinë e jetës, ndërsa bën apel për ndihmë. 6 vitet e martesës me 33-vjeçarin nga Gramshi kanë qenë tejet të vështira për 29-vjecaren, ndaj së cilës ushtrohej dhunë nga bashkëshorti. Edhe pse vitet e para ishin të qeta dhe marrëdhënia mes çiftit ishte e mirë, pas ardhjes në jetë të vajzës situatat në familje nisën të përkeqësohen. 33-vjeçari u bë konsumues i alkoolit dhe ishte ai qëshkaktonte konflikte më bashkëshorten e tij.4 vitet e ardhshme do të ishin një ferr për 29-vjeçaren, e cila ka bashkëjetuar me dhunën. Ajo u mundua ta mbante për vete këtë situatë, ndërsa kurrë nuk u tha familjarëve të saj. Ajo e dinte se nuk do ta kishte mbështetjen e tyre, ndaj e vetme do të merrte vendimin për t’u larguar nga shtëpia, duke shpëtuar një herë e përgjithmonë dhunës. Herën e fundit kur bashkëshorti e goditi mori të bijën në krah dhe në dhjetor të vitit 2018 vendos t’i jap fund kësaj marrëdhënie. Ky vendim nuk u prit mirë nga prindërit e saj dhe për këtë arsye ajo ndërpret kontaktet edhe me ta. Largimi i gruas nga banesa u shoqërua edhe me kërkesën për divorc, kur dy muaj më pas kjo martesë merr fund edhe ligjërisht. Gjykata vendosi që kujdestarinë e vajzës t’ia kalojë nënës, ndërsa babait detyrimin ushqimor. Tashmë, nënë e bij kanëmbetur në udhëkryq, ndërsa jetojnë në kushte të vështira ekonomike në një shtëpi me qera, ndërsa rrezikojnë të dalin në rrugë për shkak të pamundësisë për ta paguar.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha