Ëmbëlsirë me banane të karamelizuar në tigan nga zonja Vjollca

11 Nëntor 2020, 11:23

Ëmbëlsirë me banane të karamelizuar në tigan

Përbërësit:

1 vezë

2 banane

150 gr qumësht

80 gr sheqer

60 ml vaj bimor

pak kripë

sheqer vanilje

8 gr pluhur pjekës

150 gr miell

1 lugë gjelle uthull molle ose lëng limoni

1 lugë gjalp

Përgatitja:

Lyejmë një tigan me gjalp ambienti mbi të spërkatim me sheqer të bardhë ose kaf nëse kemi. Presim 2 banane në feta rrumbullake pak të trasha jot ë holla dhe I vendosim në tigan duke mbuluar të gjithë sipërfaqen e tiganit. Në një tas vendosim 1 vezë të plotë dhe pak fare kripë, 80 gr sheqer dhe sheqer vanilje dhe I përziejmë mirë me tel dore, qumësht, vaj, miellin pak nga pak dhe duke e përzjerë vazhdimisht pluhurin pjekës, uthull . të gjtiha këto I përziejmë mirë deri sa të naformohet një brum I derdhur I hollë. Shtojmë brumin ngadalë që most ë na lëvizin fetat e bananes.dhe vendosim tiganin në zjarr mesatar të mbuluar me kapak për 20-25 minuta. Pasi të kalojë kjo kohë me ndihmën e një pjate e kthejmë ëmbëlsirën e lëmë dhe 3-4 minuta, pa kapak këtë herë dhe e servirim të shoqëruar me një gotë qumësht çaj apo kakao.

Programe të tjera

Shiko të gjitha