Fileto pule në furrë të marinuara me kos dhe sallatë festive me patate dhe salçiçe / Pjesa e dytë

26 Shkurt 2020, 15:35

Sallatë festive me patate dhe salçiçe

Përbërësit:

1 kg patate

2 mollë të kuqe

300 gr kastraveca turshi

1 qepë mesatare

250 gr krem djathi

150 gr majonezë

8 salçiçe

Kripë dhe piper i zi

1 domate

Përgatitja:

Ziejmë patatet në ujë me kripë. Më pas I qërojmë dhe I presim në copa të vogla, në kubikë me brinjë 1 cm.

Lajmë mollët mirë dhe I thajmë. Bashkë me lëkurë I presim në kubikë me brinjë 0.5 cm.

Qepën e presim në kubikë shumë të vegjël.

Shpëlajmë kastravecat turshi dhe i presim njësoj si mollët.

Të gjithë këto përbërës i vendosim në një tas.

Në një tas tjetër trazojmë mirë me tel dore kremin e djathit me majonezën. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi. Shtojmë në të 2 lugë gjelle nga lëngu i turshive, për të bërë kremin e djathit më kremoz. Shtojmë kremin e djathit dhe majonezën në tasin ku kemi përgatitur përbërësit e sallatës.

I trazojmë mirë patatet, mollët, kastravecat dhe 1qepën e grirë me salcën me kremin e djathit dhe majonezën.

Pasi të përzihet mirë sallata e vendosim në një tepsi unazë dhe e nivelojmë mirë, duke e ngjeshur me kurrizin e një luge.

E vendosim në frigorifer në të freskët, për të paktën 1 orë.

Në fund, pasi të jetë mpiksur dhe ftohur sallata, e dekorojmë duke prerë feta të holla rrumbullake salçiçe dhe kastraveca turshi, i vendosim një rrethore me kastraveca dhe një me salçiçe, duke mbuluar gjithë sipërfaqen e sallatës. Në qendër vendosim dhe një fetë domate, pasi e nxjerrim nga unaza e tepsisë, e servirim në tryezë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha