Gjellë vere me domate dhe perime nga zonja Albana

19 Qershor, 12:12

Gjellë vere me domate dhe perime

Përbërësit:

  • 1 qepë mesatare
  • 5 thelpinj hudhra
  • 5 domate
  • 300 gr bamje
  • 3 speca
  • 3 lgj vaj ulliri
  • Piper i zi, piper i kuq
  • Kripë, rigon

Përgatitja:

Skuqim qepën e prerë imët me hudhrat, më pas shtojmë bamjet e prera në rondele. Hedhim pak piper të kuq pluhur dhe kripën. Shtojmë domatet dhe i lëmë të gatuhen së bashku me bamjet. Kaurdisim specat dhe i shtojmë në fund të gatimit. Rregullojmë shijen me pak piper të zi dhe rigon.