Kek i shëndetshëm me perime zonja Albana

4 Korrik, 12:11

Kek i shëndetshëm me perime

Përbërësit:

 • 3 kunguj jeshil
 • 300 gr gjizë
 • 2 karrota
 • 5 vezë
 • 120 gr miell
 • 60 gr djathë kaçkavall
 • Vaj ulliri
 • Gjethe mente
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Në një tas rrahim vezët me rrahës elektrikë, më pas shtojmë në të rikotën dhe me një shpatul I përziejmë. Më pas marrim miellin, kripën, fryrërësin, djathin kaçkavall, kungujt jeshil që I kemi prerë në kubikë dhe karrotat. Të  gjitha këto përbërës I bashkojmë me masën që u krijua nga vezët dhe rikota. Masën që përftuam, e shtrojmë në një tavë tek e cila më parë kemi vendosur letër pjekje. E vendosim në furrë, në 180 gradë Celsius për 30 minuta.  Më pas e lëmë të ftohet dhe është gati për servirje.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha