Kek me qershi nga zonja Albana

27 Maj, 11:22

Kek me qershi

Përbërësit:

500 gr qershi

250 gr miell

150 gr sheqer

50 gr gjalpë

50 ml vaj ulliri

3 lgj qumësht

1 lç maja e thatë

3 vezë

Përgatitja:

Në një enë rrahim vezët me sheqerin derisa të rritet vëllimi. Më pas shtojmë qumështin, gjalpin, vajin e ullirit dhe lëkurën e limonit. Vazhdojmë trazimin me rrahës elektrik duke shtuar gradualisht miellin dhe fryrësin. Brumin e trazojmë lehtë me një spatul kuzhine (jo më me rrahës elektrik). Qershive u largojmë bërthamën i spërkasim me pak miell dhe i shtojmë tek brumi i kekut. Lyejmë një tavë me gjalpë, hedhim masën e kekut dhe e vendosim të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 30 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha