Kunguj me kos dhe hudhra nga zonja Vjollca

12 Qershor 2020, 10:41

Kunguj me kos dhe hudhra

Përbërësit:

1 kg kunguj të njomë

3 lugë gjelle miell

vaj për skuqje

kripë

1 kg kos

4-5 thelpinj hudhër

1 lugë gjelle uthull

4 lugë gjelle vaj ulliri

kopër

Përgatitja:

Lajmë dhe pastrojmë kungujt duke gërvishtur lehtë lëkurën e tyre. I presim në rrathë me trashësi 0.5 cm, I spërkatim me krië dhe më pas I pudrosim lehtë me miell. Nxehim vajin dhe skuqim kungujt deri sa të marrin një faqe të verdhë nga të dy anët, I largojmë dhe I lëmë mënjëanë.

Ndërkohë qërojmë hudhrat dhe I shtypim ato me pak kripë deri sat ë bëhen pure. Përziejmë hudhrat me kosin. Shtojmë kungujt, I përziejmë me kosin duke shtuar kopër të grirë dhe në fund shtojmë dhe 4 lugë gjelle vaj ulliri e më pas e shërbejmë.

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha