Kungull i verdhë me djath në furrë nga zonja Vjollca

15 Qershor 2020, 10:15

Kungull i verdhë me djath në furrë

Përbërësit:

800 gr kungull I verdhë

220 gr djath mozzarella

pak vaj ulliri

kripë dhe piper të zi

4 lugë gjelle parmixhan i grirë

borzilok

Përgatitja:

Pastrojmë kungullin nga lëkura dhe e presim atë në feta të holla. Në një tas vendosim 200 gr pure domate, kripë dhe 2 lugë gjelle vaj ulliri. Në një tepsi 28 me 20 cm fillimisht hedhim pak vaj ulliri dhe lyejmë tavën me furçë mbi të shpërndajmë 2 lugë gjelle salcë. Vendosim fetat e kungullit njëra pas tjetrës duke e mbuluar të gjithë sipërfaqen e tavës me fetat e kungullit. Spërkatim kungullin me kripë dhe piper të zi. Shpërnadajmë përsëri salcë domate mbi kungull, shpërndajmë, shpërndajmë djath mozzarella mbi salcë, disa gjethe borzilok, dhe e pudrosim me pak parmixhano të grir, mbulojmë djathrat me shtresën e dytë me feta kungulli dhe vazhdojmë si më parë, kripë dhe piper të zi si dhe pure domatesh, borzilok, copëza djathi mozzarella dhe parmixhano kështu vazhdojmë dhe me shtresën e lartë si më parë në fund pasi vendosim mozzarella dhe parmixhano spërkatim dhe me pak vaj dhe vendosim tavën në furrë në temperaturë 180 gradë Celsius për 35 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha