Kungull i verdhë me djath në furrë nga zonja Vjollca

15 Qershor, 10:15

Kungull i verdhë me djath në furrë

Përbërësit:

800 gr kungull I verdhë

220 gr djath mozzarella

pak vaj ulliri

kripë dhe piper të zi

4 lugë gjelle parmixhan i grirë

borzilok

Përgatitja:

Pastrojmë kungullin nga lëkura dhe e presim atë në feta të holla. Në një tas vendosim 200 gr pure domate, kripë dhe 2 lugë gjelle vaj ulliri. Në një tepsi 28 me 20 cm fillimisht hedhim pak vaj ulliri dhe lyejmë tavën me furçë mbi të shpërndajmë 2 lugë gjelle salcë. Vendosim fetat e kungullit njëra pas tjetrës duke e mbuluar të gjithë sipërfaqen e tavës me fetat e kungullit. Spërkatim kungullin me kripë dhe piper të zi. Shpërnadajmë përsëri salcë domate mbi kungull, shpërndajmë, shpërndajmë djath mozzarella mbi salcë, disa gjethe borzilok, dhe e pudrosim me pak parmixhano të grir, mbulojmë djathrat me shtresën e dytë me feta kungulli dhe vazhdojmë si më parë, kripë dhe piper të zi si dhe pure domatesh, borzilok, copëza djathi mozzarella dhe parmixhano kështu vazhdojmë dhe me shtresën e lartë si më parë në fund pasi vendosim mozzarella dhe parmixhano spërkatim dhe me pak vaj dhe vendosim tavën në furrë në temperaturë 180 gradë Celsius për 35 minuta.

D.M./Shqiptarja.com

Programe të tjera

Shiko të gjitha