Makarona me brokoli dhe domate nga zonja Vjollca

9 Nëntor 2020, 10:55

Makarona me brokoli dhe domate

Përbërësit:

350 gr makarona

pak vaj ulliri

1 thelpi hudhër

1 lugë gjelle kaperi

3 açuke

1 tufë brokoli mesatare

200 gr domate ( qershi)

kripë

Përgatitja:

Makaron në zjarr, një tenxhere me ujë për të valuar. Shtojmë kripë e më pas makaronat për të zjerë. ndërkohë në një tigan vendosim 2 lugë gjelle ujë, 1 thelpi hudhër, kaperi dhe acuke I përziejmë për 1 minutë dhe shtojmë bocet e vogla të brokolit I përziejmë për 2-3 minuta, shtojmë domatet të prera në 1/6 dhe I përziejmë për 1 minuta. Shtojmë 1 garuzhde makarona I kullojmë dhe I shtojmë në tigan brokolit I përziejmë shtojmëe dhe pak vaj ulliri dhe I shërbejmë menjëherë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha