Makarona me ragu pule nga zonja Vjollca

11 Dhjetor 2020, 10:20

Makarona me ragu pule

Përbërësit:

320 gr makarona

1 qepë

1 degë selino

1 karrotë

pak vaj ulliri

400 gr fileto pule

kripë dhe piper të zi

150 gr domate qershi

1 degë rozmarinë

Përgatitja:

Në një tigan të thellë ngrohim 3 lugë gjelle vaj ulliri, kaurdisim qepën të grirë sat ë bëhet transparente. Shtojmë selinon dhe karrotën në kubik dhe vazhdojmë t’I kaurdisim sëbashku sat ë zbutet pak, vazhdojmë skuqjen, hedhim pak ujë.

Shtojmë fileton e pulës të prerë në kubikë të vegjël e kaurdisim pulën për 5-7 minuta deri sa mishit ë ndërrojë ngjyrë , shtojmë kripë, piper të zi. Shtojmë domatet në kubikë të vegjël, 1 degë rozmarinë dhe vendosim kapakun.

I lëmë qepën dhe mishin të ziejë afërsisht për 10 minuta me kapak. Ndërkohë në një tenxhere me ujë të bollshëm ziejmë makaronat dhe I shtojmë në tigan I përziejmë ato dhe janë gati për t’I servirur.

 

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha