Mish me bamje ( në furrë) nga zonja Vjollca

24 Qershor 2020, 10:23

Mish me bamje ( në furrë)

Përbërësit:

600 gr mish qingji ose viçi

2 qepë të thata

1 thelpi hudhër

1-2 speca jeshil

4 domate

1 kg bamje

pak vaj ulliri

kripë dhe piper të zi

2 lugë gjelle majdanoz i grirë hollë

Përgatitja:

Fillimisht lajmë bamjet dhe i kullojmë  mirë. I pastrojmë bishtat dhe i vendosim në një tepsi. I përziejmë mirë me 2 lugë gjelle vaj ulliri dhe i vendosim në furrën e parangrohur në temperaturën 180 gradë celsius për 20-25 minuta.

Ndërkohë në një tenxhere ngrohim 2 lugë gjelle vaj ulliri dhe skuqim mishin nga të dy anët. Sa të skuqet pak, shtojmë qepën dhe hudhren e grirë imet. I kaurdisim se bashku deri sa qepa të skuqet plotësisht. Shtojmë specin dhe e lëmë sa të ulë volumin. Shtojmë domatet e pastruara nga lëkura dhe të prera në kubike. I lëmë të ziejnë për 20 minuta deri sa mishi të mund të shpohet me pirun. Më pas nëse dëshironi ti gatuani bamjet në tenxhere mund të shtoni bamjet dhe 1 filxhan ujë dhe i lëmë të ziejnë në zjarr. Ata që duan ta përfundojnë në furrë shtojmë mishin me domatet në tepsinë e bamjeve dhe pasi ta mbulojmë me letër alumini I vendosim në furrë për 20 minuta të tjera. Shohim nëse ka pak lëng, mund të shtpjmë edhe 1 filxhan kafe ujë.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha