Qofte e mbushur me djathë në furrë me patate nga zonja Vjollca

29 Dhjetor 2020, 10:42 | Përditesimi i fundit: 2020-12-29 11:26:05

Qofte e mbushur me djathë në furrë me patate

Përbërësit:

600 gr mish i grirë

2 1/2  lugë gjelle bukë e thekur e grirë

2 vezë

1/2 lugë çaji kumin

kripë dhe piper të zi

120 gr djath I tymosur

1 kg patate

rozmarinë

Përgatitja:

Vendosim mishin e grirë në një task u shtojmë bukën e thekur të grirë, 2 vezë të plota, kripë, piper të zi dhe 1/2 lugë çaji kumin. Punojmë brumin e qoftes me dozë deri sa brumi të lidhet mirë, e mbulojmë dhe e lëmë të pushojë në frigorifer për 30-40 minuta. Presim djathin në kubikë ose shkopinj në gjerësi 1 cm.

Shtojmë një letër pjekje në tepsi dhe mbi të vendosim mishin të cilin e hapim me dorë në të gjithë sipërfaqen e tavës, në mes vendosim horizontalisht nga njëri skaj tek tjetri, kubikët apo shiritat e djathit. Pudrosim me ndihdmën e letrës mishin duke formuar një role më në qendër djathin e palosim nga ana tjetër duke e lidhur me letrën e pjekjes si një karamele.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha