Qofte me narden nga zonja Albana

20 Maj, 11:55

Qofte me narden

Përbërësit:

500 gr mish i grirë

1 qepë

1 vezë

1 lgj nenexhik

1 lgj oriz

1 lgj vaj ulliri

1 lgj salcë domate

1 lgj narden

500 ml buljon

1 lgj gjalpë

Miell

Kripë, piper i zi

Vaj për skuqje

Përgatitja:

Marrim një enë ku shtojmë mishin e grirë, qepën, vezën, nenexhikun, orizin, miellin dhe vajin. I përziejmë mirë dhe i mbulojmë me një membranë kuzhine.

Në një tigan me vaj të nxehtë skuqim qoftet të cilat i kemi spërkatur me pak miell. Pasi i skuqim kullojmë vajin e tepërt dhe kaurdisim 1 lugë miell. Më pas shtojmë buljonin së bashku me nardenin dhe e lemë të marrë valë. Shtojmë qoftet dhe i lëmë në lëng për 10 minuta. Këtë masë e kalojmë në furrë për 10 minuta të tjera në temperaturën 220 gradë Celsius.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha