Receta e ditës - Biskota me kakao dhe çervish me pulë e qumësht / Pjesa e parë

16 Maj 2019, 15:22

Receta e parë: Biskota me kakao

Përbërësit:

4 lugë gjelle kakao

1 filxhan çaji sheqer

1 filxhan kafe vaj bimor

2 vezë

6-8 lugë gjelle miell

Pluhur pjekës

Vanilje

1 gotë sheqer pluhur

Përgatitja:

Në një tas vendosim kakaon  e  sheqerin  dhe i përziejmë.

Së bashku  duke shtuar më vonë vajin, i trazojmë mirë deri sa të  a formohet një masë e lidhur,shtrojmë  fillimisht një vezë  dhe fillojme  të përziejmë me rrahësen e vezëve deri sa veza të përthithet nga përbërësit e tjerë. Shtojmë dhe vezën e dytë dhe vazhdojmë përzierjen deri sa të na formohet një masë më e butë. Shtojmë miellin e trazuar me pluhur pjekës dhe vanilje. I përziejmë mirë deri sa të na formohet një brumë i fortë. E vendosim në frigorifer për 20-30 minuta të mbuluar.

Më pas mbushim një lugë çaji, i japim formë rrumbullake, e pudrosim mirë me sheqer pluhur dhe i vendosim në tepsi ku kemi shtruar letër pjekje. E vëmë në furrë në temperaturën 200ºC për 10 minuta

Programe të tjera

Shiko të gjitha