Receta e ditës - Bukë me vezë, djathë e perime dhe mëlçi pule me verë e rrush / Pjesa e parë

28 Tetor 2019, 12:16

Bukë me vezë, djathë dhe perime

Përbërësit:

4-6 feta bukë

8 kokrra vezë

150 ml pana

200 gr proshutë

250 gr perime miks (qepë të njoma, speca, brokoli)

150 gr djathë cheddar

125 gr mozzarella

Bishta qepe të njomë

Përgatitja: Pastrojmë bukën nga koret dhe pasi të lyejmë një tavë me pak gjalp, vendosim fetat e bukës në të gjithë sipërfaqen e tavës si bazë.

Në një tas vendosim 8 kokrra vezë, shtojmë në të kremin pana dhe i rrahim së bashku. Shtojmë proshutën në kubikë dhe qepën e njomë, pjesën e bardhë, brokolin në lule të vogla, specin në kubikë të vegjël, djathin cheddar në rende dhe po ashtu mozzarellën në rende, kripë dhe piper i zi.

E shtojmë vezën e përzierë në djathë dhe perime mbi bazën me bukë. E spërkatim sipër me bar qepe të grirë imët ose me bishta qepe të grirë hollë. Vendosim tavën në furrë në temperaturë 180 gradë Celsius, për 30 minuta.

b.ha./Shqiptarja.com

Programe të tjera

Shiko të gjitha