Receta e ditës - Byrek me petë të pjekura dhe patellxhane me djath / Pjesa e dytë

8 Tetor 2018, 07:36

Receta e dytë : Patëllxhanë me djath

Përbërësit:

2 patëllxhanë

150 gr djath i bardhë

2 lugë gjelle miell

2 kokrra vezë

3 lugë gjelle peksimadhe

Vaj bimor për skuqje

Kripë

Përgatitja :

Lajmë thajmë patëllxhanët dhe i presim ata në feta të gjata me trashësi 0,5 mm.

I skuqim fetët e patëllxhanit lehtë .Sa të shohim që të zbuten pak i largojmë nga tigani dhe i spërkatim me pak kripë.

Presim djathin në drejtkëndësha me gjerësinë e fetëve të patëllxhanit.

Vendosim në anë të patëllxhanit një copë djath dhe e mbështjellim atë role me fetën e patëllxhanit. Vendosim një pjatë me miell, një pjatë me vezë të rrahura dhe 1 pjatë me peksimadhe.

Kalojmë roletë me patëllxhan dhe djath fillimisht në miell, më pas në pjatën me vezë dhe në fund e pudrosim me peksimadhe.

Ngrohim vajin dhe i skuqim roletë me patëllxhan deri sat ë marrin një ngjyrë të verdhë. I lëmë të ftohen pak dhe i shërbejmë me sallatën që dëshirojmë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha