Receta e ditës - Ëmbëlsirë greke dhe kunguj të mbushur me rikota dietike / Pjesa e dytë

22 Tetor 2019, 13:11 | Përditesimi i fundit: 2019-10-22 13:15:02

Kunguj të mbushur me rikota dietike

Përbërësit:

4-5 kunguj të njomë

250 gr rikota

2 lugë gjelle pesto

2 lugë gjelle parmixhan i grirë

500 gr domate

Borzilok

Kripë

Përgatitja:

Fillimisht lajmë kungujt, i pastrojmë ato dhe i presim në copa me gjatësi 6 cm. I pastrojmë nga tuli duke formuar hapësirën e një tubi.

Vendosim një tenxhere me ujën të vakur me kripë  dhe I ziejmë kungujt për 4-5 minuta. I largojmë dhe I lëmë të ftohen.

Përziejmë rikotën së bashku me 2 lugë gjelle pesto, ose e përgatisim vetë me borzilok, hudhra, vaj ulliri, stika pishe dhe kripë. Shtojmë 2 lugë gjelle parmixhan dhe I përziejmë së bashku. Mbushim hapësirat e kungullit me rikotën e trazuar.

Ndërkohë në një tigan me pak vaj dhe një thelpi hudhër, shtojmë domatet, borzilokun, sa të marrë valë, shtojmë kungullin e mbushur I trazojmë herë pas here në një temperaturë të ulët. E rregullojmë shijen me kripë dhe I lëmë në zjarr për 25 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha