Receta e ditës - Ëmbëlsirë krokante me kungull dimri dhe fërgesë me domate të thata e vezë / Pjesa e parë

8 Nëntor 2018, 16:05

Receta e parë: Ëmbëlsirë krokante me kungull dimri

Përbërësit:

Brumi:

300 gr miell

150 gr sheqer

½  lugë çaji kripë

½ lugë çaji pluhur pjekës

200 gr gjalp i grirë

1 lugë çaji vanilje

1 lugë çaji uthull

2 të verdha veze

Mbushja:

550 gr kungull i verdhë

40 gr sheqer

1 lugë çaji lëkurë portokalli

3 lugë gjelle lëng portokalli

Përgatitja:

Në një tas vendosim miellin e situr . Shtojmë në të pak kripë, sheqer, pluhurin pjekës dhe i përziejmë të gjithë përbërësit.

Grijmë në rende gjalpin e ngrirë dhe e përziejmë me miell. Pas përzierjes shohim që brumi fillon të thërrmohet. Shtojmë 1 lugë kafe uthull, 1 lugë kafe ekstrakt vanilje, 2 të verdha veze dhe i përziejmë lehtë për 10 minuta. Shohim që mielli e ka përthithur gjalpin në momentin që pot a mbledhim grushin me miell ai të mblidhet.

Lyejmë një tavë të vogël me gjalp dhe shtojmë në tepsi gjysmën e miellit të trazuar me gjalp. Shtrojmë në tepsi dhe e nivelojmë me shpinën e një luge.

Grjmë kungullin ën rende nga pjesa më e imët. Shtojmë në brumin e kungullit 1 lgë çaji lëkurë limoni, sheqerin kaf  dhe lëngun e portokallit. Masën e brumit e hapim mbishtresën e brumit që hapëm në tavë. E nivelojmë mirë kungullin dhe në fund pjesën e brumit që teproi e shpërndajmë mbi kungull dhe e vendosim tartën në furrë në temperaturën 180ºC për 30-40 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha