Receta e ditës - Fileto pule me perime të marinuara në furrë dhe lulelakër me perime e vezë / Pjesa e dytë

7 Janar 2020, 14:33

Lulelakër me perime dhe vezë

Përbërësit:

400 gr lulelakër

1/2 lëng limoni

1 lugë gjelle vaj

1 lugë gjelle gjalp

1 qepë e vogël

2 thelpinj hudhra

1 spec i kuq

4-5 kokrra vezë

Kripë dhe piper i zi

1 filxhan çaji qumësht (120 ml)

80 gr djathë cheddar

1 lugë gjelle miell

Majdanoz

Përgatitja:

Në një tenxhere ziejmë ujin dhe lëngun e limonit dhe ziejmë lulelakrën për 6-7 minuta. Pasi të ziejë e kullojmë. Në një tigan të thellë shkrijmë gjalpin, vajin dhe kaurdisim qepën për 2-3 minuta, shtojmë hudhrat e copëtuara, specin e kuq dhe I përziejmë së bashku me qepën për 2 minuta.

Shtojmë më pas lulelakrën dhe e përziejmë së bashku me qepën, hudhrën dhe specin për 3-4 minuta. Në një tas rrahim vezët, kripën, piperin e zi, qumështin, 1 lugë gjelle miell, djathin e grirë në rende, e përziejmë mirë dhe e shtojmë masën në tigan mbi perimet. Në fund shtojmë majdanozin e girë imët. Më pas mbulojmë tiganin me kapak dhe e lëmë lulelakrën me vezë të piqet derisa të arrijë kosistencën e një omlete.

E kthejmë me ndihmën e një pjate për ta skuqur më mirë dhe më pas e shërbejmë të lehtë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha