Receta e ditës - Fileto pule me perime të marinuara në furrë dhe lulelakër me perime e vezë / Pjesa e parë

7 Janar 2020, 14:34

Fileto pule me perime të marinuara në furrë

Përbërësit:

500 gr fileto pule

400 gr brokoli

1 qepë e kuqe

1 spec i kuq

1 kungull i njomë

12 domate qershi

Majdanoz

 

Marinimi

3 lugë gjelle vaj ulliri

1 lugë gjelle uthull e bardhë

70 ml verë e bardhë

1/2 lugë çaji piper I kuq

1 lugë çaji mjaltë

1/2 lugë çaji kripë

Piper i zi

Koriandër pluhur

1 thelpi hudhër (në rende)

1.5 cm xhinxher (në rende)

Përgatitja:

Lajmë fileton e pulës dhe e presim atë në kubikë sa një kafshatë me brinjë 2-3 cm. Në një tas shtojmë përbërësit vaj, uthull, piper I kuq, mjaltë, kripë, piper të zi, Koriandër pluhur, 1 thepi hudhër të grirë imët dhe xhixnxherin gjithashtu të prerë imët në rende. I përziejmë mirë dhe e lëmë tasin mënjëanë.

Shpëlajmë brokolin dhe e ndajmë atë në lule (boçe), qepën, e presim në kubikë të vegjël, specin e kuq, që po ashtu e presim në copa me brinjë 2-3 cm si mishin. Presim kungullin në dysh dhe më pas në feta. Të gjitha perimet e prera i vendosim në një task u shtojmë dhe domatet (të paprera). Shtojmë tasin me përbërësit e marinimit te perimet dhe I përziejmë.

Shtojmë në tasin e perimeve të marinuar dhe fileton në kubikë dhe vazhdojmë përzierjen. Të gjithë masën e perimeve me mishin e pulës e shtojmë në një tavë dhe e vendosim në 170 gradë Celsius për 30 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha