Receta e ditës / Japrak me gjethe rrushi dhe supë me pulë e hudhra / Pjesa e dytë

13 Maj 2019, 11:23

Receta e dytë: Supë me pulë dhe hudhra

Përbërësit:

400 gr mish pule

1 lgj gjalp

2 lgj vaj ulliri

5 thelpinj hudhër

2 e 1/2 lgj miell

2 gota qumësht

3 gota lëng pule

Kripë dhe piper i zi

Bukë e thekur

Përgatitja:

Fillimisht vendosim një tenxhere me pak ujë të valojë. Lajmë mishin dhe e vëmë në tenxhere, ku uji të ketë marrë valë. Shtojmë kripë dhe e lëmë të ziejë për 30 minuta. Kullojmë lëngun dhe mishin pasi të ftohet e copëtojmë me dorë në copëza të vogla.

Vendosim tenxheren me pak gjalp, vaj ulliri dhe shtpjmë në të hudhrat e shtypura e të grira në copa. E kaurdisim pak pa i dhënë ngjyrë. Shtojmë miellin dhe e kaurdisim miellin si për beshamel pa I dhënë ngjyrë. E shuajmë me qumësht duke e trazuar vazhdimisht deri sa të trashet si beshamel. Me pas shtojmë lëngun e pulës, copëzat e pulës. I japim një valë dhe më pas e shërbejmë me bukë ose brusketa të thekura. Nëse dëshironi mund të shtojmë në fund gjalp të shkrirë me pak piper të kuq ose thjesht gjalp të shkrirë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha