Receta e ditës -Japrak me lakër dhe Kisel me luleshtrydhe / Pjesa e parë

6 Dhjetor 2019, 12:18

Japrakë me lakër

Përbërësit:

1 lakër

500 gr mish të grirë

2 qepë

2 thelpinj hudhra

2 filxhan kafe oriz

1 lugë çaji piper i kuq

Kripë dhe piper i zi

Vaj ulliri

2 lugë gjelle uthull

Përgatitja:

Fillimisht pastrojmë gjethet e lakrës nga kërcelli.  Gjethet e pastruara i lëmë të ziejnë për 5 minuta në ujë me kripë dhe më pas i lëmë mënjëanë. Qepën e presim në kubikë të vegjël dhe së bashku me hudhrën e kaurdisim sa të zbutet pak me një lugë vaj ulliri. Në një tas vendosim mishin e grirë, shtojmë në të qepën e kaurdisur, orizin, kripën, piperin e kuq dhe piperin e zi. I përziejmë mirë dhe fillojmë të mbushim gjethet e lakrës. Vendosim në tryezën e punës një gjethe lakër mesatare, vemë një lugë gjelle kimë në qendër dhe fillimisht kthejmë anët dhe më pas e mbështjellim role.

Në një tenxhere grijmë 2-3 gjethe lakër dhe mbi to vendosim me rradhë japrakët duke mos i lënë ato të lira. Pasi ti kemi përfunduar i spërkasim me 3 lugë vaj ulliri dhe më pas i nbulojmë me ujë të nxehtë. Vendosim një pjatë mbi japrakët për ti fiksuar mirë, e mbulojmë tenxheren me kapak dhe i lemë japrakët të ziejnë në temperaturë mesatare për 50 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha