Receta e ditës - Kek me karrota dhe mëlçi pule me hudhra / Pjesa e parë

25 Shtator 2018, 15:26

Receta e parë: Kek me karrota

Përbërësit:

4 kokrra vezë

1 gotë sheqer (150 gr)

3/4 gotë vaj ulliri (120 gr)

1 portokall

Pak kripë

300 gr karrota(në rende)

250 gr miell

1 lugë çaji pluhur pjekës

1 lugë çaji kanellë

150 gr fruta të thata

Për kremin dekorativ:

150 gr sheqer pluhur

4 lugë gjelle lëng limoni

Përgatitja :

Në një tas rrahim vezët me sheqerin deri sa sheqeri të shkrijë. Shtojmë vajin dhe vazhdojmë përzierjen. Më pas shtojmë karrotën e prerë në rende, lëngun dhe këurën e një portokalli , pak kripë dhe i përziejmë mirë të gjithë përbërësit.

Në tasin me miell përziejmë së bashku pluhurin pjekës dhe kanellën, i përziejmë mirë , i trazojmë me miellin dhe më pas gradualisht tek tasi me përbërësit e lëngshëm. Na formohet një brumë i butë që rrëshqet nga luga. Në fund shtojmë dhe frutat e thata dhe e vendosim brumin në një tavë keku . vendosim furrën në tavë në temperaturën 180º për 35-40 minuta. E lëmë kekun të ftohet.

Ndërkohë në një tas ku kemi vendosur sheqerin pluhur, shtojmë 4 lugë gjelle lëng limoni dhe i rrahim me tel vezësh deri sa të formohet një krem i bardhë të cilin e shtojmë sipër mbi kek kur ai të jetë ftohur.

Programe të tjera

Shiko të gjitha