Receta e ditës - Kungull me oriz në furrë dhe byrek në tigan me djathë dhe majdanoz / Pjesa e parë

9 Tetor 2019, 15:17

Kungull me oriz në furrë

Përbërësit:

1.2 kg kungull të njomë

2 qepë mesatare

4 thelpinj hudhra

500 gr domate në copa

150 gr oriz

Koper +majdanoz

Kripë +piper i zi

250 gr djathë mozzarella

Përgatitja:

Fillimisht ziejmë orizin me gjysmën e kohës së duhur. Ngrohim furrën. Lajmë perimet. Presim kungullin në fetë dhumë të holla. Në një tigan të thellë skuqim qepën me 3 lugë gjellëvaj ulliri derisa qepa të të zbutet dhe të jetë transparente. Shtojmë hudhrat të grira hollë dhe pjesët e mbetura të kungullit I presim në kubikë të vegjël dhe I trazojmë me qepën. Shtojmë domatet në kubikë plus 1 lugë kafe sheqer, kripë, piper të zi, shtojmë orizin gjzsmë të zier dhe majdanoz të zier. Rregullojmë shijen sërish nëse duhet.

Lyejmë një tavë me 1 lugë gjelle vaj dhe e shtojmë si bazë shtrojmë fetat e kungullit duke e mbuluar të gjithë tavën. Sipër kungullit shpërndajmë masën me oriz dhe kështu veprojmë duke bërë disa shtresa me kungull dhe më pas mbushjen me oriz. Në fund, nuk e mbyllim me feta kungulli, por presim në feta djathin mozzarella dhe e mbulojmë të gjithë sipërfaqene  tepsisë. Vendosim tavën në furrë në teperaturë 200 gradë Celsius për 35-40 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha