Receta e ditës - Lakror me pulë dhe Supë brokoli me krem djathi / Pjesa e dytë

21 Tetor 2019, 12:15

Supë brokoli me krem djathi

Përbërësit:

1 lugë gjelle gjalp

½ qepë

1 degë selino

2 karrota

600 gr brokoli

800 ml lëng pule

Për kremin e supës:

40 gr gjalp

40 gr miell

2 gota qumësht

150 gr djathë (cheddar)

½ lugë kafe arrëmoskat 

Piper i zi

Kripë

Përgatitja:

Në një tenxhere shkrijmë 1 lugë gjelle gjalp dhe kavardisim mirë gjysmën e qepës të prerë në kubikë të vegjël.

Shtojmë selinon në kubikë të vegjël dhe vazhdojmë trazojmë që të mos na marrë ngjyrë. Shtojmë karrotat dhe vazhdojmë përzierjen për 3 minuta.

Presim brokolin në lule sa më të vogla dhe e shpëlajmë mirë, më pas e shtojmë në tenxhere, e përziejmë së bashku me perimet e tjera dhe shtojmë në të 800 ml lëng pule të nxehtë dhe i përziejmë.

Lëmë perimet të ziejnë për 6-7 minuta. Ndërkohë përgatisim kremin e djathit.

Shkrijmë gjalpin dhe kavardisim miellin derisa të zverdhet. Shtojmë qumështin e ngrohtë të aromatizuar me arrëmoskat dhe i trazojmë vazhdimisht me tel dore. (Qumështi shtohet gradualisht.)

Shtojmë djathin Cheddar të grirë në rende e përziejmë derisa kremi beshamel të marrë një trajtë kremoze.

Programe të tjera

Shiko të gjitha