Receta e ditës - Lazanjë me krepa e spinaq dhe supë krem domate / Pjesa e parë

19 Shtator 2019, 12:33

Receta e parë: Lazanjë me krepa dhe spinaq

Përbërësit:

-Krepat

250 g. miell

3 vezë

500 ml. qumësht

30 g. gjalpë

-Mbushja

1lgj gjalpë

50 g. Pançetë

1qepë mesatare

600g. spinaq

-Beshamel

25 g. gjalpë

25 g. miell

30 ml. qumësht

Kripë plus piper arrëmoskat

100g. djathë Mozzarela

2l pure domate

Përgatitja:

-Në një tas vendosim miellin plus vezë plus qumësht plus kripë plus 1 lgj gjalpë të tretur i trazojmë me tel vetëm deri sa të formohet një krem homogjen.

-Lyejmë një tigan me pak gjalp dhe shtojmë 1 garuzhde krem e hapim në të gjithë tiganin dhe e pjekim për 3 minuta nga secila enë. Kështu vazhdojmë deri sa të mbarojë brumi.

-Në një tigan shkrijmë gjalpë plus pançetë plus qepë të grirë hollë i kavardisim së bashku në fund shtojmë spinaqin dhe e lëmë deri sa spinaqi ul volumin e tij.

-Përgatisim beshamelin, shkrijmë gjalpin plus miell e trazojmë e kavardisim për 2-3 minuta, shtojmë qumështin e ngrohtë dhe e trazojmë vazhdimisht plus kripë plus piper arrëmoskat, e largojmë.

-Në një tepsi shtojmë letër pjekje.

Vendosim një krep. Shpërndajmë mbi të 1 l mbushje me spinaq dhe e spërkatim me djathë mozzarella plus 1 lgj beshamel. Kështu vazhdojmë me të gjitha shtresat në fund lyejmë sipërfaqen me pak pure domate e spërkasim me djathë dhe e vendosim në furrë e parangrohur në temp. 180°C për 15 min.

Receta e dytë: Supë krem domate

Programe të tjera

Shiko të gjitha