Receta e ditës - Makarona furre me kungull e bizele dhe supë me pulë e makarona/ Pjesa e parë

17 Tetor 2019, 13:18

Makarona furre me kungull dhe bizele

Përbërësit:

320 gr makarona

Vaj ulliri

1 thelpi hudhër

400 gr kungull të njomë

200 gr bizele

250 gr proshutë koto

Kripë dhe piper i zi

40 gr parmixhan

Për beshamelin:

50 gr gjalp

50 gr miell

500 gr qumësht

250 gr rikota

Kripë, arrëmoskat

Përgatitja:

Fillimisht vendosim një tenxhere me ujë të bollshëm për të valuar.

Ndërkohë përgatisim beshamelin. Ngrohim qumështin dhe e aromatizojmë atë me arrëmoskat. Në një tigan shkrijmë gjalpin, shtojmë miellin dhe e trazojmë derisa mielli fillon të ziejë në gjalp dhe të zverdhet. Shtojmë qumështin e ngrohtë duke e trazuar vazhdimisht me tel dore derisa salca të lidhet dhe të valojë. Shtojmë kripën dhe dhe e lëmë t’i bjerë vala dhe më pas shtojmë rikotën duke e trazuar vazhdimisht me tel dore.

E vendosim në një tas duke i vënë sipër salcës celefon që të mos zërë cipë, në temperaturë ambienti.

Pastrojmë kungujt dhe i presim në dysh për së gjati, e më pas në gjysmërradhë me trashësi 4 mm.

Ndërkohë në tenxheren me ujë të valuar shtojmë makaronat dhe i lëmë në zierje 2 minuta më pak se koha e gatimit.

Ngrohim vajin, shtojmë në të 1 thelpi hudhër, kungujt, bizelet, i lëmë në tigan për 3-4 minuta, shtojmë proshutën në kubikë, kripë, piper dhe i trazojmë së bashku për 2 minuta.

Pasi makaronat të jenë zier aldente, i kullojmë dhe i shtojmë në tiganin me kunguj, i përziejmë së bashku duke shtuar në të beshamelin, i trazojmë dhe më pas i vendosim në një tavë duke i niveluar makaronat. E mbulojmë sipërfaqen me djathë parmixhano. Vendosim tavën në furrë, në temperaturë 240 gradë Celsius, për 8 minuta në Grill.

Programe të tjera

Shiko të gjitha