Receta e ditës - Muffins me banane e çokollate dhe qofte me kungull / Pjesa e dytë

13 Korrik 2018, 14:44

Receta e dytë : Qofte me kungull

2 kunguj të njomë

150 gr gjizë ose djath

3 lugë gjelle parmixhan i grirë

3 lugë gjelle miell

1 kokërr vezë

Vaj për skuqje

Kripë + piper

Erza sipas preferencës

Për sallatën:

300 gr domate qershi

1 qepë e kuqe e vogël

2 degë nenexhik

3 degë kopër

Për dresing-un

2 lugë   gjelle uthull e kuqe

Pak sheqer

Kripë + piper

Vaj ulliri

Fillimisht grijmë kungullin në rende dhe e spërkasim me pak kripë dhe e lëmë 10 minuta. Më pas e shtrydhim fort për të larguar ujin dhe e vendosim në një tas ku do të shtojmë gjizë, 3 lugë gjelle parmixhanë të grirë hollë, 3 lugë gjelle miell , kripë dhe piper të zi, vezë e erza . Të gjitha këto përbërës i trazojmë mirë me dorë dhe e lëmë brumin të pushojë pak për 15 minuta.

Ngrohim vajin dhe me ndihmën e një luge vendosim qoftet duke i lënë ato 3 minuta nga çdo anë deri sa ato të skuqen dhe të marrin një ngjyrë të artë. I largojmë nga zjarri duke i vendosur në një pjatë zjarrduruese. Para se ti shërbejmë mund ti ngrohim në furrë për 5 minuta në temperaturë 180 gradë.I shërbejmë me sallatë me domate dhe erëza.

Programe të tjera

Shiko të gjitha