Receta e ditës - Musaka me patate kimë e petë dhe ëmbëlsirë me banane e karamel / Pjesa e parë

11 Tetor 2019, 11:59

Musaka me patate kimë dhe petë

Përbërësit:

1 petë sfoljatë

1 kg patate

1 kokërr qepë

500 gr mish të grirë

300 gr domate

1 gotë qumësht

1 lugë gjelle gjalp

2 lugë gjelle vaj ulliri

80 gr djathë që shkrin

Kripë, peper i zi, Arrëmoskat

Përgatitja: Fillimisht qërojmë patatet dhe i presim në copa dhe i vendosim për të zierë me pak kripë për 25 minuta. Ndërkohë vendosim petën sfoljatë në një tepsi, e shpojmë bazën me pirun dhe e vendosim tepsinë në furrë në temperaturë 190 gradë Celsius për 10 minuta.  Në një tigan me pak vaj (2 lugë gjelle), kavardisim qepën derisa ajo të zverdhet pak, shtojmë mishin e trazojmë derisa të ndërrojë ngjyrë dhe më pas shtojmë domatet, I trazojmë duke shtuar kripë plus piper të zi.

Shtojëm pak ujë, ½ e gotës dhe e lëmë të ziejë pak. Ndërkohë kullojmë patatet dhe I vendosim në tas. Nxjerrim tavën nga furra, shtojmë fillimisht si bazë kimën e mbi të purenë e patates. I japim formë lugë lugë dhe e vendosim në furrë për 30 minuta në temperaturë 190 gradë Celsius.

Pas 20 minutash nxjerrim tavën nga furra, hedhim mbi të djathë të butë dhe e lëmëm dhe 10 minuta dhe në fund e shërbejmë me sallatë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha