Receta e ditës - Patate me lulelakër në furrë dhe reçel ftoi / Pjesa e dytë

16 Janar 2020, 14:48

Reçel ftoi

Përbërësit:

1 kg ftonj

1 kg sheqer

375 ml lëng ftoi

1/2 limon

Përgatitja:

Ftonjtë i qërojmë, i presim në katër pjesë, i pastrojmë nga farat dhe më pas i grijmë në rendë nga ana më e trashë e rendes.

Menjëherë i hedhim në ujë me limon me qëllim që ftoi të mos oksidohet.

Vendosim tenxheren në zjarr dhe e lëmë të ziejë pak.

Në një tenxhere tjetër vendosim për të zierë farat, lëkurat e ftoit, gjithçka që qëruam dhe pastruam nga ftoi. Kur lëkura të jetë zbutur plotësisht, këtë masë e kullojmë dhe shtojmë te 1 kg sheqer dhe e vendosim në zjarr për të zierë, 8-10 minuta nga momenti i zierjes.

Kullojmë  ftonjtë dhe i shtojmë në tenxheren me sheqer dhe vazhdojmë zierjen për 8 minuta në temperaturë të ulët.

E largojmë nga zjarri, e lëmë të pushojë për 5 orë dhe e vendosim përsëri në zjarr për të valuar derisa reçeli të lidhet. Përsëri e largojmë dhe e lëmë të pushojë edhe 5 orë.

E vendosim për zierje dhe një herë të fundit dhe më pas mbushim kavanozat e sterilizuar. I mbyllim mirë ato dhe në fund I përmbysim kavanozat me qëllim që reçeli të izolohet.

Programe të tjera

Shiko të gjitha