Receta e ditës - Pulë me arra dhe Karamele xhelatinë ne fruta / Pjesa e dytë

10 Dhjetor 2019, 12:51 | Përditesimi i fundit: 2019-12-10 13:23:28

Karamele xhelatinë me fruta

Përbërësit: 
18 gr xhelatinë 
150 gr lëmg frutash (portokalli)
150 gr sheqer 
1 1/2 lugë gjelle lëng limoni 
Sheqer për pudrosje

Përgatitja: 
Fillimisht vendosim xhelatinën për ta zbutur në ujë. 
Shtrydhim portokallet dhe e vendosim në një tigan salce, shtojmë në të sheqerin dhe lëngun e limonit. Në momentin që lëngu I portokallit zien, shtojmë xhelatinën e zbutur. E përziejmë mirë derisa ajo të shkriejë plotësisht. 
Vendosim stampë silikoni në një pjatë he mbushim format. Më pas vendosim karamelet për tu ngurtësuar në frigorifer për 2-3 orë. 
Pas kësaj kohe I nxjerrim karamelet nga forma dhe i rrotullojmë në sheqer të imët, I vendosim në një pjatë ose kupë. Ju bëfshin mirë. 

Programe të tjera