Receta e ditës - Pulë me kos e hudhra dhe trahana për mëngjes / Pjesa e parë

15 Janar, 12:03

Pulë me kos dhe hudhra

Përbërësit:

800 gr mish pule

500 ml ujë

4-5 lugë gjelle miell

4 vezë

1 kg kos

6 thelpinj hudhra

Kripë dhe piper i zi

3 lugë gjelle gjalp

2 lugë gjelle vaj

1 lugë kafe piper i kuq

Përgatitja:

Lajmë mishin e pulës. Me një lugë gjelle vaj ulliri dhe një lugë gjelle gjalp kaurdisim copat e pulës të zverdhen pak. Shtojmë 500 ml ujë të valuar dhe i lëmë të ziejnë për 20 minuta. Më pas largojmë copat e mishit dhe i vendosim në një tepsi.

Në një tenxhere tjetër kaurdisim miellin në yndyrën e mbetur, pa i dhënë ngjyrë shtojmë lëngun e mishit duke e përzierëvazhdimisht derisa të marrë valë.

E largojmë tenxheren dhe shtojmë në të pak nga pak gradualisht kosin duke e përzierë me tel dore.

Grijmë hudhrat shumë imët dhe i shtojmë në kos. Rrahim vezët me pak kripë dhe piper dhe i shtojmë te tasi me kos dhe miell.

Shtojmë kosin mbi thelat e mishit në tepsi. Shkrijmë një lugë gjalp në pak piper të kuq dhe spërkatim sipërfaqen e tavës me gjalpin me piper. Vendosim tavën në furrë, në temperaturë 180 gradë Celsius, për 25 minuta.

b.ha./Shqiptarja.com

Programe të tjera

Shiko të gjitha