Receta e ditës - Qumështor me petë dhe lakër turshi me suxhuk / Pjesa e dytë

8 Nëntor 2019, 12:00

Lakër turshi me suxhuk

Përbërësit:

350 gr suxhuk

2 qepë mesatare

1 karrotë

1 lugë çaji piper i kuq

150 gr domate në kuti

1.2 lakër turshi

1 mollë jeshile

6-8 kajsi të thata

Kripë dhe piper i zi

Majdanoz i thatë

Vaj ulliri

Përgatitja:

Në një tenxhere me pak vaj skuqim suxhukun të prerë në rrathë ose sipas preferencës suaj.  E lëmë sa të marrë pak ngjyrë dhe të lëshojë yndyrën e tij. E largojmë në një pjatë.Shtojmë qepën të grirë hollë, e kavardisim derisa të bëhet transparente, shtojmë karrotën të prerë në copa, majdanoz, piper të kuq, i përziejmë për 30 sekonda, shtojmë domaten, lakrën turshi, të cilën e kemi prerë në copëza dhe e kemi shpëlarë nga kripa e tepërt. E përziejmë dhe sapo të marrë një valë shtojmë mollën e qëruar dhe të prerë në copëza, kajsitë e thata të prera përgjysmë, kripë, piper i zi dhe i lëmë të gjithë përbërësit të marrin dhe një valë. Shohim nivelim e ujit që nxjerr lakra, nuk duhet të jetë mbi nivelin e lakrës. Mbyllim kapakun dhe e lëmë lakrën të ziejë për 10 minuta. Shtojmë suxhukun, e përziejmë dhe ulim temperaturën në nivel mesatar. E lëmë dhe për 15 minuta të tjera, derisa lakra të jetë zierë plotësisht

Programe të tjera

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha