Receta e ditës - Qumështor me petë dhe mish me majdanoz / Pjesa e parë

12 Mars 2019, 08:38

Receta e parë: Qumështor me peta

Përbërësit:

5-6 petë të njoma

1,4 litër qumësht

6 lgj sheqer

Sheqer vanilje

5 lgj miell

50 gr gjalp

6 kokrra vezë

Brumi:

3 e ½ gotë miell

1 lugë vaj

Pak kripë

1 gotë ujë

Përgatitja:

Vendosim tenxheren me qumësht të ftohtë e sheqer dhe e trazojmë deri sa sheqeri të shkrijë. Shtojmë sheqerin vanilje dhe miellin (mund ta hollojmë dhe pak veç,me qumësht të ftohtë nga tenxherja ). E përziejmë me qumështin dhe e trazojmë ngadalë deri sa kremi të lidhet dhe të marrë valë. E largojmë nga zjarri, e lëmë të bjerë pak vala dhe pasi i përziejmë vezët i shtojmë tek kremi.

Lyejmë tepsinë me gjalp dhe vendosim petët një e nga një duke i spërkatur me pak gjalp ose duke lënë anët e petëve të varen në tepsi.

Shpërndajmë kremin në të gjithë sipërfaqen e spërkatur me gjalp, kthejmë anët dhe komplet sipërfaqen e mesit e lëmë të zbuluar. Mund ti lyejmë me të bardhe veze dhe e vendosim në furrë në temperaturë 180ºC për 40-45 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha