Receta e ditës - Role me kungull, oriz e djathë dhe supë me kungull, bizele e kos / Pjesa e parë

29 Prill 2019, 11:50

Receta e parë: Role me kungull, oriz dhe djathë

Përbërësit:

3-4 kunguj të njomë

4 qepë të njoma

4 lgj vaj ulliri

Kripë dhe piper i zi

300 gr oriz i zier 70%

1 kokërr vezë

1 lgj kopër e grirë

4 lgj parmixhan i grirë

125 gr mozarela

Përgatitja:

Ziejmë 10 minuta orizin. Lajmë kungujt dhe i presim ato në feta të holla për së gjati. Pjesët anësore i presim në kubikë të vegjël, ndërsa qepët i presim në unaza të holla. Në tigan hedhim 2 lugë gjelle vaj dhe kaurdisim fillimisht kungujt. Shtojmë në to edhe qepën dhe i trazojmë së bashku për 2 minuta. Shtojmë kripë dhe piper, i largojmë nga zjarri dhe i vendosim në tas. Spërkatim me kripë fetat e kungullit. Në tasin me kungujt dhe qepë shtojmë orizin e zier (jo plotësisht), kopër, vezë, parmixhan të grirë dhe i trazojmë të gjitha mirë e më pas e lëmë mënjanë.

Thajmë fetat e kungullit me letër kuzhine. Më pas lyejmë një tavë më vaj. Marrim 2 feta kungulli dhe i bashkojmë bashkë.vendosim 1 lugë gjelle mbushje me oriz dhe djath dhe e rrotullojmë e bëjmë role të cilën e vendosim në tavë. Kështu veprijmë me të gjitha fetat deri sa tava të mbushet plot.

Vendosim tavën në furrë në temperaturën 180ºc për 20 minuta. E nxjerrim atë dhe e mbulojmë me djath mozarela të prerë në kubikë. Shtojmë disa gjethe borzilok dhe e vëndosim përsëri tavën në furrë për 10 minuta deri sa djathi të shkrijë dhe të marrë ngjyrë të verdhë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha