Receta e ditës - Role me reçel dhe rizoto me asparag / Pjessa e parë

30 Maj 2019, 14:01

Receta e parë: Role me reçel

Përbërësit:

2 vezë

120 gr vaj luledielli

80 ml qumësht

1 lç pluhur pjekës

1 lç lëkurë limoni

450 gr miell

300 gr prevede boronice

Përgatitja:

Në një tas vendosim 1 vezë të plotë dhe të bardhën e një veze tjetër. ( të verdhën e lëmë mënjanë për lyerjen e rolesë). Shtojmë tek vezët 120 gr sheqer, 80 ml vaj luledielli , 80 ml qumësht, 1 lugë çaji pluhur pjekës, lëkurë limoni. Të gjithë përbërësit e mësipërm i përziejmë me tel dore deri sa të na formohet një masë homogjene. Shtojmë pak nga pak miell deri sa të na formohet një brumë që ngjit pak në duar. Spërkatim tavolinën me miell dhe fillojmë të punojmë brumin deri sat ë mos na ngjitet nëpër duar. E ngjeshim lehtë deri sa të marrë trajtë të lëmuar por të butë.

Vendosim një letër pjekje dhe mbi të hapim brumin në një trashësi 0,5 cm. Përhapim në të gjithë sipërfaqen prevedenë ( sipas shijes tuaj). Me ndihmën e letrës rrotullojmë petën deri sa formojmë një role të cilën në fund e lyejmë me të verdhën e vezës që lamë mënjanë në fillim. Mund të zbukuroni mbi të me çfarë të dëshironi, sheqer apo lajthi të copëtuara. E vendosim në furrë në temperaturën 180ºC për 30-40 minuta.

Programe të tjera