Receta e ditës - Taliatele të mbushura me mish e perime dhe komposto pjeshkë / Pjesa e parë

10 Shtator 2018, 16:30

Receta e parë : Taliatele të mbushura me mish dhe perime

 Përbërësit:

400 gr taliatele

400 gr mish i grirë

50 gr pure domate

1 kokërr qepë

2 thelpinj hudhër

300 gr karrota

200 gr presh

3 lugë gjelle vaj ulliri

Kripë + piper i zi

Beshameli :

40 gr gjalp

2 lugë gjelle miell

350 ml qumësht

250 ml lëng perimesh

3 lugë gjelle lëng limoni

1 lugë kafe sheqer

Arrë moskat

Kripë

Përgatitja : 

Fillimisht vendosim tenxheren me makarona, ujë dhe kripë për të valuar.

Ndërkohë përgatisim beshamelin.

Shkrijmë gjalpin, kaurdisim 2 lugë gjelle miell pa i dhënë ngjyrë për 3-4 minuta. Shtojmë qumështin qumështin duke e trazuar vazhdimisht deri sat ë formohet një beshamel i plotë. Shtojmë pak kripë dhe arrë moskat dhe e përziejmë mirë. Pasi e kemi larguar nga zjarri , shtojmë në beshamel 3 lugë gjelle lëng limoni dhe 1 lugë kafe sheqer. I përziejmë mirë së bashku dhe e mbulojmë beshamelin që të mos na zëjë cipë.

Në një tigan vendosim 3 lugë gjelle vaj ulliri , qepën të prerë në kubikë , hudhrën e grirë imët dhe i kaurdism pak, për 3 minuta duke mos i tharë shumë.

Shtojmë karrotat, presim pjesën e bardhë të preshit në katërsh për së gjati e më pas në copëza të vogla. I shtojmë në tigan dhe i kaurdisim dhe 2-3 minuta sëbashku me karrotat, mishin e grirë dhe i lëmë të gatuhen duke i trazuar herë pas here me kripë e pak piper.

Ndërkohë në ujin e valuar të makaronave , shtojmë kripën dhe vendosim makaronat siç janë role, i lëmë nga momenti i zierjes për 1 minuta, sa ato të thithin pak ujë dhe i largojmë në një sitë.

Shtojmë tek beshameli 70 ml lëng perimesh. Pasi shtojmë dhe purenë e domates në tigan, e trazojmë dhe shtojmë lëngun e perimeve që na ka ngelur. E lëmë të ziejë për afro 5 minuta duke e lënë kimën të lëngshme.

Shtojmë në tavë 1/3 e beshamelit dhe mbi të shtrojmë 1/3 e kimës. Mbi kimë vendosim roletë me taliatele në komplet tavën dhe i mbushim ato në mes të çdo roleje me nga 1 lugë gjelle kimë . Nëse na tepron kimë, e vendosim në pjesët anësore. Me beshamelin që teproi, mbulojmë vetëm makaronat. Vendosim tavën në furrë në temperaturën 180ºC për 25 minuta. Shoqërohet me një sallatë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha