Receta e ditës - Tartë me kajsi e bajame pa gluten dhe makarona të ftohta me ton / Pjesa e dytë

14 Qershor 2019, 13:23

Receta e dytë: Makarona të ftohta me ton

Përbërësit:

320 gr makarona

200 gr ton

180 gr ullinj jeshil

150 gr domate qershi

140 gr misra të zier

½ qepë e kuqe

kripë+ piper i zi

vaj ulliri

Përgatitja:

Ziejmë makaronat në ujë të valuar me kripë për 11 minuta. I shpëlajmë ato me qëllim që të ndërpresim zbutjen e tyre.

Peshkun ton e kullojmë dhe e thërrmojmë pak. I shtojmë në tasin me makarona bashkë me ullinjtë, domatet e ndara në gjysma, misrat, gjysmë qepë të kuqe të prerë në feta, kripë e vaj ulliri. I përziejmë së bashku dhe i shërbejmë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha