Receta e ditës - Tartë me kajsi e bajame pa gluten dhe makarona të ftohta me ton / Pjesa e parë

14 Qershor 2019, 13:26

Receta e parë: Tartë me kajsi dhe bajame pa gluten

Përbërësit:

250 gr rikota

80 gr sheqer

2 kokrra vezë

140 gr miell orizi

60 ml qumësht

½ bustinë pluhur pjekës

1 shishe aromatik bajame

lëkurë limoni

10 kajsi të freskëta

50 gr bajame

Përgatitja:

Në një tas vendosim 240 gr rikota, sheqer, lëkurën e një limoni dhe i përziejmë së bashku. Shtojmë 2 vezë njëra pas tjetrës duke i trazuar vazhdimisht. Një nga një lugë shtojmë miellin e orizit duke e trazuar vazhdimisht deri sa formohet një brumë pak I plotë. Shtojmë qumështin, pluhurin pjekës dhe vazhdojmë përzierjen duke shtuar edhe aromatizuesin e bajameve. Në një tavë 30-35 cm shtojmë një letër pjekje dhe më pas mbi të nivelojmë brumin e përgatitur. Ndajmë kajsitë në gjysma dhe i vendosim mbi brum. Pjesën e prerkes nga lart. Midis hapësirave të kajsive shpërndajmë bajame feta. Pudrosim kajsitë me sheqer dhe vendosim tepsinë në furrë në temperaturën 180ºC për 30 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha