Receta e ditës - Tavë me pllaqi dhe rizoto me limon / Pjesa e parë

12 Nëntor 2018, 14:27

Receta e parë : Tavë me pllaqi

Përbërësit:

400 gr fasule pllaqi

2 kokrra qepë

400 gr pure domate

1 lugë çaji piper i kuq

2 karrota

6 thelpinj hudhër

Kripë dhe piper i zi

1 majë luge sheqer

Rigon

Nenexhik

Majdanoz

Vaj ulliri

Përgatitja:

Fillimisht pasi t’i kemi larë mirë fasulet i vendosim në ujë për gjithë natën. I shpëlajme përsëri dhe i vendosim për të zjerë. Pasi të jenë zjerë jo shumë të buta i kullojmë dhe i lemë mënjëanë.

Në një tigan me vaj ulliri skuqim qepën të prerë në kubikë, shtojmë në të karrotat të prera në feta dhe i kaurdisim së bashku duke shtuar hudhrat dhe domaten pure. E lemë gatimin të marrë një valë për 5 minuta, e rregullojmë më pas shijen me kripë, piper të zi, piper të kuq, pak piper djegës nëse e dëshirojmë gatimin pikant, nenexhik dhe rigon. Shtojmë dhe fasulet pllaqi 1 ½ filxhan uje ose lëng mishi dhe e vendosim tavën me pllaqi në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius për 20-25 minuta. Në fund mund të shtojmë dhe pak majdanoz sipas dëshirës ose erëza të tjera sipas preferencës.

Programe të tjera

Shiko të gjitha